Szkolenie z zakresu nowotworów wśród strażaków i dekontaminacji ubrań specjalnych
W przypadający na 11 lutego Światowym Dniem Chorego oraz w związku z obchodzonym 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie odbyła się prelekcja dotycząca zagrożeń i narażeń, z jakimi w swojej służbie spotykają się uczestnicy działań ratowniczych. W rozpoczętym przez Zastępcę Komendanta Szkoły mł.bryg. Dariusza Ruchałę spotkaniu z przedstawicielami firmy Decontex uczestniczyli zarówno przedstawiciele kadry, kadeci oraz słuchacze kwalifikacyjnego kursu zawodowego. Wykład w szczególny sposób odnosił się do zabiegów prania i dekontaminowania odzieży specjalnej. Zgromadzeni w auli odbiorcy mogli kolejny raz uświadomić sobie, jak ważnym dla strażaka jest jego zabezpieczenie zarówno w czasie akcji i działań ratowniczych, jak i po narażeniu na różnego rodzaju substancje chemiczne. Wprowadzanie nowych technologii, w tym czyszczenia za pomocą ciekłego dwutlenku węgla jest jedną z coraz częściej stosowanych metod usuwania zabrudzeń.
Zagadnienia związane z rakiem wśród strażaków są stałym elementem prowadzonych przez nas zajęć. W szczególny sposób skupiają się na nich wykładowcy fizykochemii spalania i środków gaśniczych oraz taktyki zwalczania pożarów.
Dziękujemy przedstawicielom firmy Decontex za przybliżenie tak ważnych elementów bezpieczeństwa ratowników. Warto pamiętać, że ich bagatelizowanie może wiązać się z doznaniem trwałego uszczerbku na zdrowiu, w tym choroby nowotworowej rozwijającej się nawet kilkanaście lat po odejściu ze służby.
Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk
Zdjęcia: bryg. Piotr Sowizdraniuk