W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczysta zbiórka z okazji pożegnania oraz ślubowania funkcjonariuszy SA PSP w Krakowie

Pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystej zbiórki z okazji pożegnania oraz ślubowania funkcjonariuszy SA PSP w Krakowie

2 lutego 2024 roku w szczególny sposób zapisze się w pamięci czworga funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Tego dnia bowiem z kadrą, kadetami i murami Szkoły pożegnał się przechodzący na zaopatrzenie emerytalne st.asp. Mariusz Winkler a szeregi funkcjonariuszy PSP, poprzez złożenie ślubowania, zasiliły trzy osoby: str. Patryk Hebda, str. Faustyna Maniecka oraz str. Emilia Marzec.

Przeprowadzona zgodnie z pożarniczym ceremoniałem uroczystość rozpoczęła się od złożenia stosownego meldunku, wprowadzenia sztandaru, odegrania i odśpiewania hymnu oraz odczytania stosownej decyzji personalnej.

Bohaterem pierwszej części spotkania był opuszczający naszą formację st.asp. Mariusz Winkler, który z ust komendanta, przedstawiciela wydziału organizacyjno-kadrowego i bezpośrednich przełożonych miał okazję usłyszeć wiele ciepłych i nobilitujących słów dotyczących zarówno wzorowego przebiegu służby, jak i ponadprzeciętnego zaangażowania w realizację powierzonych zadań.

Chociaż zwykło się mawiać, że nie ma ludzi niezastąpionych, to tym razem będzie to zadaniem prawdziwie trudnym do wykonania, a dokłada się do tego wrażenie, że część tej pustki po jednym z nas zapełnić będzie się starało, aż troje nowozatrudnionych.

Przed składającymi rotę ślubowania szereg wyzwań i ogromne zobowiązanie. Konieczność uzyskania i nieustannego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, utrzymywanie bardzo dobrej kondycji fizycznej i troska o tzw. dobro służby, która przez ponad trzydzieści lat funkcjonowania zyskała najwyższy poziom zaufania społecznego i uznania.

Jako pierwszy do zgromadzonych zwrócił się p.o. Komendant Szkoły st.bryg. Piotr Gancarczyk, swoimi przemyśleniami, refleksjami i wspomnieniami, podzielili się także dowódca Szkolnej JRG mł.bryg. Michał Gąska, dowódca zmiany mł.bryg. Grzegorz Bodziony oraz w pożegnalnym przemówieniu st.asp. Mariusz Winkler.

Zarówno przechodzącemu w stan spoczynku, jak i rozpoczynającymi służbę przygotowawczą, funkcjonariuszom i funkcjonariuszkom życzymy spełnienia prywatnych i zawodowych marzeń. Niech nowa rzeczywistość przyniesie jednie pozytywne zaskoczenia.

Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę i przebieg służby st.asp. w st.spocz. Mariusza Winklera

1997 do 2005 – Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie

6 czerwca 2005 - 2 lutego 2024 - Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie

zajmowane stanowiska: stażysta, młodszy ratownik – kierowca, ratownik – kierowca, starszy ratownik – kierowca, operator sprzętu specjalnego, dowódca zastępu.

Odznaczenia i wyróżnienia:

  1. Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa
  2. Medal Srebrny za Długoletnią Służbę
  3. Srebrny Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa
  4. Brązowa Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”

Starszy aspirant Mariusz Winkler był funkcjonariuszem pełnym profesjonalizmu i z bogatym doświadczeniem. Podjął służbę w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie w 2005 roku jako strażak - stażysta z niezwykle szerokim zakresem uprawnień kierowcy kat: A, B, C, D, E. Wysoki poziom wyszkolenia i kunszt wielokrotnie potwierdził podczas udziału w działaniach ratowniczych. Pełniąc służbę w podziale bojowym Szkolnej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej  angażował się także w prowadzenie praktycznej nauki zawodu oraz doskonalenia. Spełniał się i doskonale sprawdzał zarówno w roli dowódcy, jak i instruktora, co biorąc pod uwagę charakter naszej jednostki – nieustanną rotację kadetów i słuchaczy – było zadaniem nad wyraz wymagającym i wiążącym się z ogromną odpowiedzialnością. Jego konikiem były zagadnienia bezpośrednio dotyczące ratowania ludzkiego zdrowia i życia, stąd szczególne zanurzenie w obszar medycznych działań ratowniczych, udział w manewrach i zawodach kwalifikowanej pierwszej pomocy. Pewność swojej wiedzy i umiejętności przekładała się na szybkość i skuteczność wykonywania poszczególnych zadań także w realnych zdarzeniach, nierzadko prowadzonych przecież pod presją czasu i otoczenia. Przez lata swojej służby zapracował na  szacunek i uznanie zarówno   przełożonych, kolegów, jak i słuchaczy, którym cierpliwie i z zaangażowaniem przekazywał swoją wiedzę, kształtując tym samym postawy młodych adeptów pożarniczego rzemiosła. Zapamiętany zostanie także jako osoba uczynna, godna zaufania, człowiek gotowy dzielić się sobą i potrafiący udzielić skutecznego wsparcia niemalże w każdej trudnej sytuacji.

Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia (38)

{"register":{"columns":[]}}