W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polscy eksperci będą wspierać wzmacnianie systemu ochrony konsumenckiej w Serbii

08.03.2021

Eksperci z polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wraz z partnerskimi instytucjami ze Słowacji oraz Niemiec wezmą udział w finansowanym ze środków unijnych projekcie twinningowym, którego celem jest wzmacnianie systemu ochrony konsumenckiej w Serbii.

twinning_banner-2

Głównym celem trwającego 24 miesiące projektu o wartości 1.5 mln EUR złożonego z 7 komponentów będzie wdrożenie nowych rozwiązań prawnych i organizacyjnych w zakresie ochrony praw konsumenckich, które z jednej strony pozwolą Serbii na dostosowanie się do wymogów UE (m.in. w zakresie rozdziału 28. negocjacji akcesyjnych), a z drugiej pozwolą na lepszą ochronę praw konsumentów w Serbii m.in. w kontekście nowych rozwiązań rynkowych (m.in. e-commerce).

Współpraca bliźniacza (ang. twinning) to program powstały z inicjatywy Komisji Europejskiej w 1998 r., którego głównym celem jest wspieranie instytucji publicznych oraz przyczynianie się do rozwoju nowoczesnej administracji w państwach objętych programami finansowanymi przez Komisję Europejską, takimi jak: ENI, IPA. W ramach programu IPA beneficjentami projektów bliźniaczych są między innymi państwa kandydujące do Unii Europejskiej, natomiast program ENPI przeznaczony jest dla państw objętych polityką sąsiedztwa i partnerstwa.

Twinning to przede wszystkim partnerska współpraca pomiędzy instytucjami publicznymi z krajów dawcy i biorcy pomocy. Współpraca ta polega na przekazywaniu krajowi biorcy pomocy, doświadczeń kraju dawcy, związanych z implementacją prawa UE, a także pozwala ona nawiązać długotrwałe kontakty między partnerami współpracy.

{"register":{"columns":[]}}