W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Miasta partnerskie Novo Mesto i Toruń to przykład dynamicznej współpracy regionalnej w obszarze nauki, kultury i sportu

17.02.2021

Ambasador Krzysztof Olendzki wraz z małżonką Joanną Olendzką i ekspertem Ambasady Bogumiłą Płachtej-Pavlin odwiedzili Novo Mesto, gdzie odbyli szereg spotkań z przedstawicielami lokalnej administracji i instytucji kultury na temat wspólnych inicjatyw polsko-słoweńskich w obszarze współpracy kulturalnej i naukowej.

Joanna Olendzka Krzysztof Olendzki i Burmistrz Gregor Macedoni

Podczas spotkania z burmistrzem Gregorem Macedonim poruszono kwestie dotychczasowej współpracy i wspólnych inicjatyw bilateralnych i wielostronnych (m.in. polskich doświadczeń w zakresie pozyskiwania środków z UE, rozwoju infrastruktury turystycznej, współpracy edukacyjnej). 

W rozmowie szczególnie skoncentrowano się na możliwościach współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego i transferu dobrych praktyk z partnerskiego Torunia, które jest znanym polskim ośrodkiem akademickim ze słynnym Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Novo mesto ma dobre warunki dla rozwoju niszowych kierunków w zakresie edukacji uniwersyteckiej i jest idealnym miejscem dla studentów.

Podczas spotkania z dyrektor Muzeum regionalnego Dolenjska Jasną Dokl-Osolnik przedyskutowano możliwości nawiązania współpracy instytucjonalnej z muzeum archeologicznym w Biskupinie. Muzeum Dolenjska znajduje się w bogatym archeologicznie regionie, z licznymi stanowiskami archeologicznymi. Najwcześniejsze ślady osadnictwa pochodzą z okresu epoki brązu, w ramach wykopalisk odnaleziono liczne ślady osadnictwa Ilirów i Celtów oraz do IV wieku n.e. Rzymian.

Podczas odwiedzin w centrum kulturalnym im. Janeza Trdiny, obejmującym sale koncertowe, teatralne i wystawiennicze, pracownicy odpowiedzialni za projekty kulturalne (Sandra Hrovat i Liljana Jantol Weber) przedstawili działanie i osiągnięcia Centrum. Jako najważniejsze cykliczne wydarzenia wskazali Międzynarodowe Warsztaty i Festiwal Muzyczny Jazzinty, które odbywają się w Novo Mesto od ponad 20 lat (jest to jeden z największych międzynarodowych festiwali w południowo-wschodniej Słowenii i nieformalne centrum edukacji jazzowej w Europie Środkowej). Warsztaty Jazzinty to intensywna tygodniowa edukacja muzyczna, otwarta dla wszystkich zainteresowanych improwizacją i jazzem, bez względu na instrument lub wcześniejszą wiedzę. W warsztatach każdego roku bierze udział do 100 uczestników ze wszystkich krajów europejskich, z USA, a nawet z Indonezji, Korei i Afryki. Warsztaty prowadzą międzynarodowi mentorzy, uznani muzycy i pedagodzy. Ambasador Olendzki zaproponował udział kilku uznanych polskich pedagogów, którzy mogliby uczestniczyć w wydarzeniu.

Kolejne ważne wydarzenie to Festiwal muzyki klasycznej i współczesnej SEM GLASBA, SEM MESTO (SGSM od 2015 r.) oferujący zróżnicowany program koncertowy - od klasycznych dźwięków minionych stuleci po muzykę współczesną. W ramach festiwalu odbywa się międzynarodowy konkurs wokalny w śpiewie operowym i solowym, który warto rozpropagować wśród polskich wykonawców. Jury konkursu składające się z pedagogów i dyrektorów artystycznych oper w regionie jest dobrym forum promocji i nawiązywania kontaktów dla polskich śpiewaków.

„Wyjście” poza stolicę i największe miasta w Słowenii do aktywnych kulturalnie mniejszych miejscowości pozwala na szerszą, bardziej aktywną i osobistą promocję polskiej kultury i zacieśnianie współpracy na szczeblu regionalnym.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}