W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polscy artyści na 34. Międzynarodowym Biennale Sztuk Graficznych w Lublanie

10.09.2021

Co dwa lata w Lublanie organizowane jest Międzynarodowe Biennale Sztuk Graficznych, które odbywa się w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych (MGLC). W dniach 10 września – 21. listopada 2021 r. odbędzie się już 34. edycja tego wydarzenia pt. ‘Iskra Delta – odwiedziny z przyszłości’.

biennale

MGLC zajmuje się zbieraniem, wystawianiem i promowaniem sztuki graficznej. Posiada w kolekcji ponad 10 tys. grafik powstałych po II wojnie światowej. MGLC zostało założone w 1986 r. jako centrum organizacyjne dla Biennale Grafiki w Lublanie – jednej z najstarszych tego typu imprez na świecie (istnieje od 1955 r.).

MGLC umieścił Lublanę i słoweńskie sztuki piękne w kontekście globalnym i wpłynął na pojawienie się wielu podobnych wydarzeń na całym świecie tworząc aktywną sieć wymiany doświadczeń w dziedzinie grafiki.

Biennale prezentuje współczesną grafikę we wszystkich aktualnych formach i mediach twórczych. Niezwykle bogaty program przewiduje organizację wielu wystaw i wydarzeń. W programie znajdują się: główna wystawa konkursowa, wystawy regulaminowe oraz szereg imprez towarzyszących w lublańskich galeriach, w galeriach działających w lublańskich instytutach, stowarzyszeniach, gdzie prezentowane są prace słoweńskich i zagranicznych grafików.

Na szczególną uwagę zasługują tradycyjne międzynarodowe prestiżowe nagrody (które otrzymali liczni polscy artyści), koncentracja uwagi na zmieniających się kryteriach estetycznych i odejście od ograniczania się do jednego medium. Biennale Grafiki Lublana to żywa, nieustannie zmieniająca się platforma kreacji artystycznych i krytyczna analiza wydarzeń w społeczeństwie i sztuce, podążająca za impulsem nowoczesności, który coraz bardziej charakteryzuje nieuchwytność kategorii i krzyżowane się różnych obszarów wiedzy, doświadczeń i praktyk artystycznych.

W tegorocznej edycji prezentowane będą prace następujących polskich artystów: Inside Job (Ula Lucińska, Michał Knychaus) i Stach Szumski. Duet artystyczny Inside Job (Ula Lucińska, Michał Knychaus) zaprasza również na wspólne zwiedzanie ich najnowszej instalacji i rozmowę, już w sobotę 11 września o godzinie 11.00 w Galerii Banku Słowenii.

Ula Lucińska (1992) i Michał Knychaus (1987) pracują razem jako duet artystyczny Inside Job. W swojej praktyce wykorzystują różnorodne media i materiały, a tworzone przez nich obiekty budują specyficzne, wielowarstwowe środowiska. Interesują ich procesy konstruowania tożsamości, (w tym również tożsamości miejsc) w kontekście dynamicznych zmian takich jak : kryzys klimatyczny, technologiczne przyspieszenie, polityczna radykalizacja i rosnące poczucie niepokoju wobec nieznanej przyszłości. Wiele z ich dotychczasowych realizacji odnosi się do futurystycznych i post-katastroficznych scenariuszy, gdzie materia uwolniona została od rygoru oswojonych ról i norm. Poprzez budowanie złożonych instalacji i ustanawianie połączeń między obiektami i miejscami ich prezentacji, starają się uchwycić specyficzne wrażenie przemieszczenia w stronę spekulatywnych, przyszłych krajobrazów. Poprzez łączenie doświadczeń z różnych dziedzin, rozwijają swoją praktykę nie tylko w polu sztuk wizualnych ale również prowadząc aktywny research. W swoich poszukiwaniach skupiają się na tematyce “miejsca” i jego przyszłych reprezentacjach, rozumiejąc je jako kulturową mediację szerszych, społecznych, ekonomicznych i politycznych procesów organizujących życie.

 

Stach Szumski ur. w Gdańsku w 1992 roku. Malarz, rysownik, twórca instalacji. Absolwent studiów licencjackich na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego prace stanowią mieszankę zapożyczeń z pop kultury, mediów, reklamy i Internetu. Powstają pod wpływem emocji i sortują strumień obrazów tak, by opowiedzieć pewną historię. Szumski uczestniczył w licznych wystawach i festiwalach sztuki, m.in.: "Późna Polskość" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, "Tajsa" w Galerii BWA Tarnów, OUT OF STH Biennale Sztuki Zewnętrznej organizowane przez BWA we Wrocławiu i Indias First Biennale of Contemporary Art w Fort Kochi w Indiach. Wraz z Karoliną Mełnicką stworzył projekt "Nomadic State", który pochyla się nad problemem utraty tożsamości narodowej i tradycji folklorystycznych w najbardziej rozwiniętych krajach świata.

 

{"register":{"columns":[]}}