W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska krajem partnerskim na 8. Międzynarodowej Konferencji E-Mobility w Słowenii

17.09.2021

W dniach 15- 17. września br. w Lublanie odbyła się 8. Międzynarodowa Konferencja E-mobility, tym razem z wieloma polskimi akcentami. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konferencji, organizowanej przez Słoweńskie Stowarzyszenie Elektromobilności, były m.in.: technologie e-mobilności, polityka e-mobilności, infrastruktura ładowania w domu i w drodze, autobusy elektryczne, samoloty o napędzie elektrycznym, statki elektryczne i e-przystanie oraz porty.

Wystąpienie_Ambasadora_RP_Krzysztofa_Olendzkiego

E-mobility to jedna z największych w regionie konferencji poświęcona elektromobilności. Udział w niej wzięło 50 prelegentów z 12 krajów, przedstawicieli administracji, nauki i biznesu prezentując jak rozwój elektromobilności widzą reprezentanci takich krajów, jak Polska, Niemcy, Norwegia, USA, Słowenia, Czechy, i wielu innych. W tegorocznej edycji Polska była krajem partnerskim.

Konferencję (online) zainaugurował Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska RP, który podkreślił wkład i osiągnięcia Polski w drodze do elektromobilności, jej znaczenie na mapie Europy oraz działań na rzecz w umacniania i rozwijania zeroemisyjnego transportu zbiorowego, zwłaszcza autobusowego. Przedstawił m.in. działania wspierające rozwój elektromobilności w Polsce - zarówno ze strony popytu, podaży, jak i regulacji. Minister wspomniał także o dążeniach resortu do stworzenia 100 proc. zeroemisyjnej floty autobusowej w największych polskich miastach do 2030 r. 

Ambasador RP w Słowenii Krzysztof Olendzki szczegółowo omówił perspektywy polsko-słoweńskiej współpracy w branży elektromobilności, cyberbezpieczeństwa pojazdów i infrastruktury oraz ofertę działających w Polsce firm i instytucji naukowych. Zwrócił również uwagę uczestników na ambicje i wkład Polski w rozwój technologii wodorowych oraz powstające w Polsce doliny wodorowe, w których będą prowadzone prace naukowo-badawcze, inwestycyjne i wdrożeniowe.

W wydarzeniu udział wzięło wiele firm oraz instytucji oferujących rozwiązania dedykowane dla rozwoju elektromobilności, w tym firma Solaris wyróżniona nagrodą Global E-mobility Leader za udział w transformacji komunikacji miejskiej na świecie. Polska jest jednym z europejskich liderów w sektorze zeroemisyjnego transportu publicznego. Zarówno pod względem produkcji elektrobusów, jak i wdrożeń pojazdów tego typu przez lokalne samorządy. Słoweńskie gmin z zainteresowaniem zapoznały się z polskimi rozwiązaniami.

Swoje elastyczne rozwiązanie dla transportu miejskiego zaprezentowała również polska firma Triggo oferująca w pełni elektryczny pojazd z zmienną geometrią podwozia, który łączy zalety wysokiej mobilności (pokonywanie korków) i łatwości parkowania jednośladów (pozwala zaparkować na 1/5 miejsca dla auta) z bezpieczeństwem i komfortem samochodów miejskich.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), największa organizacja branżowa, kreująca rynek elektromobilności i technologii wodorowych w Polsce oraz w regionie CEE zaprezentowała informacje o rynku elektromobilności w Polsce, wsparcie dla sektora i perspektywy jego rozwoju oraz możliwości współpracy w tym obszarze szczegółowo przedstawiając polskie doświadczenia z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych w firmach i w branżach transportu, spedycji i logistyki. Z informacji PSPA  wynika, iż w elektromobilność w Polsce inwestują największe koncerny motoryzacyjne, coraz większe uznanie zyskują również polskie przedsiębiorstwa sektora e-mobility. Polska należy ponadto do jednych z europejskich liderów „elektrycznych” usług mobilności współdzielonej oraz w produkcji autobusów elektrycznych.

Podczas spotkań grup roboczych uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. o możliwych strategiach rozwoju zeroemisyjnej mobilności, o sposobach jej finansowania, modelach biznesowych i standaryzacji. Nie zabrakło też rozmów o wyzwaniach i globalnej przyszłości elektromobilności oraz nowych obszarach takich jak lotnictwo i transport wodny.

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}