W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska na 6. Festiwalu Tolerancji 2020 w Lublanie

26.02.2020

W dniach 1-6 marca 2020 r. w Lublanie odbędzie się szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Tolerancji na którym prezentowane są filmy fabularne i dokumentalne poświęcone szeroko rozumianej problematyce tolerancji. Prezentacjom filmowym towarzyszą wystawy, wykłady, koncerty i dyskusje.

HoT

W ramach Festiwalu Tolerancji, w poniedziałek, 2 marca 2020 r. o godzinie 17.00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "Paszporty do życia" i projekcja filmu "Paszporty Paragwaju" produkcji IPN. 

Wystawa poświęconą jest tzw. Grupie Berneńskiej. Została ona złożona przez polskich dyplomatów i żydowskich działaczy, którzy podczas drugiej wojny światowej ratowali Żydów z Holocaustu.

***

W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie pozyskiwali paszporty państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którym dzięki nim udawało się uniknąć wywózek do niemieckich obozów zagłady. Do grupy działającej przy polskim poselstwie w Bernie należeli Aleksander Ładoś, Stefan Jan Ryniewicz oraz Juliusz Kuhl. Ze strony organizacji żydowskich ogromną rolę odegrali Adolf H. Silberschein i Chaim Eiss. Członkowie grupy zajmowali się produkcją nielegalnych paszportów co najmniej od 1941 r. i kontynuowali swoja działalność do zakończenia Holokaustu. Rodziny wielu ocalonych dopiero niedawno dowiedziały się, komu tak naprawdę zawdzięczają  życie.

{"register":{"columns":[]}}