W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seminarium nt. możliwości rozwoju polsko-słoweńskiej współpracy

08.07.2020

W dniu 8 lipca 2020 roku w Lublanie odbyło się seminarium nt. możliwości rozwoju polsko-słoweńskiej współpracy organizowane przez Ambasadę RP i Izbę Gospodarczą Słowenii we współpracy z agencją SPIRIT i klubem biznesowym Triglav-Rysy.

GZS

Wystąpienia koncentrowały się na skutkach gospodarczych kryzysu COVID-19, pomocy rządu RP dla gospodarki i społeczeństwa, wpływowi jaki miał COVID na dwustronną gospodarczą współpracę handlową między dwoma krajami oraz całym regionem i perspektyw na przyszłość.

 

W seminarium uczestniczyło 17 przedstawicieli słoweńskich przedsiębiorstw, instytucji państwowych i gospodarczych zainteresowanych możliwościami zacieśniania współpracy z Polską. Spotkanie otworzył Ambasador RP w Słowenii Krzysztof Olendzki, który przedstawił aktualną sytuację gospodarczą w Polsce, dotychczasową współpracę ze Słowenią i możliwości jej rozwoju. Ambasador omówił również sytuację związaną z kryzysem Covid-19 oraz środki podjęte przez polski rząd w celu zaradzenia konsekwencjom kryzysu.

 

Ambasador m.in. podkreślił:

- KE prognozuje, iż PKB Polski spadnie w 2020 r. o 4,29 procent, ale jeśli sytuacja nie ulegnie znacznemu pogorszeniu, to Polska zniweluje ten spadek już w przyszłym roku.

- Polska, jako jeden z założycieli i najbardziej aktywnych członków inicjatywy Trójmorza, będzie nadal aktywnie promować handel międzynarodowy i współpracę, której głównym celem w nadchodzącym okresie będzie neutralizacja negatywnych skutków kryzysu COVID 19 oraz umacnianie wzajemnych powiązań członków inicjatywy.

- Polskie przewodnictwo w V4 koncentrować się będzie na problemach regionu i dotyczących go kwestiach unijnych oraz aktywnej współpracy w celu opanowania skutków pandemii koronawirusa i wspólnych działaniach na rzecz skierowania życia społeczno-gospodarczego w regionie i UE na właściwe tory.

- Oprócz już istniejącej współpracy w sektorach przemysłowych ambasador przedstawił 12 sektorów kluczowych – polskich specjalności eksportowych, które Polska intensywnie wspiera i promuje na rynkach zagranicznych, zwracając szczególną uwagę na branże: odzieżową, spożywczą, IT, kosmetyków i sprzętu medycznego.

 

W drugiej części wydarzenia przedstawiciele słoweńskich firm przedstawili swoje relacje biznesowe, doświadczenie i problemy, z jakimi mają do czynienia w polskim rynku. Pan Matej Hojnik, prezes polsko-słoweńskiego klubu biznesowego Triglav Rysy, przedstawił jego działanie na rzecz rozwoju współpracy i ofertę pomocy dla zainteresowanych firm. Omówił również - z punktu widzenia przedsiębiorstwa - konkretne środki i formy pomocy oferowane polskim firmom przez polski rząd. Prezes ETI Polska Pan Boštjan Leban z zadowoleniem podkreślił, iż kryzys nie wpłynął na wyniki ich odnoszącej sukcesy firmy, która nie skorzystała z żadnych środków pomocowych, za wyjątkiem zasiłków wypłacanych rodzicom dzieci, którzy musiały zostać w domu z powodu zamknięcia szkół i przedszkoli. Na koniec spotkania uczestnicy zwrócili także uwagę na bieżące kwestie związane z nieuzasadnionymi działaniami rządu słoweńskiego, które umieszczają Polskę na liście krajów z ograniczeniami wjazdu do Słowenii. Polacy, którzy chcą odwiedzić Słowenię (prywatnie lub w celu biznesowym), podlegają kwarantannie (za poza kilkoma wyjątkami). Powoduje to poważne zakłócenia we wzajemnej współpracy.  

{"register":{"columns":[]}}