W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

SŁOWENIA – TRANZYTEM LUB NA DŁUŻEJ – NIEZBĘDNIK TURYSTY W DOBIE KORONAWIRUSA

31.07.2020

Szanowni Państwo, nieustannie aktualizujemy dla Państwa informacje związane z możliwością podróżowania do Słowenii i tranzytu przez ten kraj w drodze do Chorwacji lub Włoch. Prosimy o uważną lekturę. Mamy nadzieję, że znajdą tu Państwo odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Słowenia - niezbędnik turysty

17 lipca 2020 r. Polska została włączona do słoweńskiej zielonej listy bezpiecznych państw. Oznacza to, że wjazd, tranzyt i pobyt obywateli polskich na terytorium Słowenii odbywa się bez jakichkolwiek ograniczeń.

Wyjątek stanowi wjazd do Słowenii z kraju znajdującego się na tzw."czerwonej liście".

Jeżeli do Słowenii przybywamy po pobycie w kraju, który znajduje się na tzw. "czerwonej liście", wówczas dozwolony jest jedynie tranzyt przez terytorium Słowenii nie przekraczający 12 godzin. 

Oto lista krajów znajdujacych się na słoweńskiej "czerwonej liście": Albania, Algieria,  Arabia Saudyjska, Argentyna, Armenia, AzerbejdżanBahrajn, Białoruś, Bułgaria, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia,  Chile, Chiny, Czarnogóra, Dominikana, Dżibuti, Ekwador, Esvatini, Gabon, Gwatemala, Honduras, Indie, Irak, Iran, Izrael, Katar, Kazachstan, Kuwejt, Kirgizja, Kolumbia, Kosowo, Kostaryka, Luksemburg, Macedonia Północna, Malediwy, Meksyk, Oman, Panama, Peru, Portoryko, Republika Południowej Afryki, Rumunia, Rosja, Salvador, Singapur, Serbia, Stany Zjednoczone Ameryki, Wyspy Świętego Tomasza , Wyspy Zielonego Przylądka,  Wyspy Turks i Caicos, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Osoby ze stałym pobytem oraz osoby przybywające z tych krajów objęte są  w Słowenii 14-dniową kwarantanną!

Do bezpiecznych krajów tzw. "zielonej listy" należąAustria, Cypr, Czechy , Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Liechtenstein, Malta, Monako,  Niemcy,  Norwegia, Nowa Zelandia, Polska, Rwanda, San Marino, Słowacja, Szwajcaria, Watykan, Wielka Brytania, Węgry i Włochy. 

Pozostałe kraje znajdują się na tzw. żółtej liście.

WAŻNE: Osoby przybywające do Słowenii muszą udowodnić, że przyjeżdżają do Słowenii z kraju, który nie znajduje się na czerwonej liście (np. dokument potwierdzający pobyt w hotelu w kraju bezpiecznym epidemiologicznie). W przeciwnym wypadku władze RSI przyjmują, że wjazd ma miejsce z takiego kraju i osoba podlega obowiązkowi kwarantanny (wówczas możliwy jest jedynie 12 godzinny tranzyt).

Przebywając w Słowenii należy pamiętać o obwiązujących w tym kraju zasadach bezpieczeństwa i zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa – noszenia maski w publicznych przestrzeniach zamkniętych i transporcie publicznym, zachowywania bezpiecznej odległości i zakazie zgromadzeń publicznych powyżej 10 osób (poza pewnymi wyjątkami).

REGULACJE DOTYCZĄCE MIEDZYNARODOWYCH AUTOKARÓW PRZEJEŻDŻAJĄCYCH TRANZYTEM PRZEZ SŁOWENIĘ:

  1. Międzynarodowe autokary przejeżdżające tranzytem przez Słowenię co do zasady nie powinny zatrzymywać się na terytorium Republiki Słowenii, z wyjątkiem pilnych potrzeb fizjologicznych i medycznych kierowcy lub pasażerów. W takim przypadku autobus może jednorazowo opuścić do 5 osób, pod warunkiem zdezynfekowania rąk i założenia maski ochronnej. Maskę ochronną zdejmuje się po powrocie do autobusu.
  2. Przewoźnik powinien przedstawić listę pasażerów w tranzycie. Do Słowenii wjeżdżają i wyjeżdżają z jej terytorium te same osoby. W każdym momencie powinna istnieć możliwość kontrolowania listy pasażerów i jej zgodności w punktach wjazdu do Republiki Słowenii i wyjazdu z RSI.

 

PRZEJŚCIA GRANICZNE:

I. Punkty kontrolne na granicy z Austrią:

Kontrolna točka

Godziny otwarcia

Beneficjenci

Karavanke - Karawankentunnel

24/7

wszyscy

Ljubelj - Loibltunnel

24/7

wszyscy

Sentilj (autostrada) - Spielfeld (autostrada)

24/7

wszyscy

Sentilj (kolej) - Spielfeld (Eisenbahn)

24/7 zgodnie z rozkładem pociągów plecakowych i dwa razy dziennie według rozkładu pociągów pasażerskich

Oprócz ruchu towarowego istnieje również międzynarodowy ruch pociągów pasażerskich z Austrii (Wiedeń) do Słowenii (Lublana), dwa razy dziennie, z czego raz pociąg bezpośredni, raz z przesiadką w Mariborze.

 

Jedynie obywatele Słowenii i Austrii mogą przekraczać granicę z Austrią poza wyżej wymienionymi punktami kontrolnymi na połączeniach drogowych. Oznacza to, że obywatele Słowenii i Austrii mogą przekraczać granicę we wszystkich miejscach, w których istniały przejścia graniczne między dwoma krajami przed wejściem Słowenii do strefy Schengen. Jednak wszystkie inne osoby mogą przekraczać granicę tylko na wyżej wymienionych punktach kontrolnych.

 

II Punkty kontrolne na granicy z Włochami:

1.      Vrtojba ‒ St. Andrea

2.      Fernetiči ‒ Fernetti

3.      Škofije ‒ Rabuiese

4.      Krvavi potok ‒ Pesse

 

III.  Punkty kontrolne na granicy z Węgrami:

1.      Dolga vas – Redics,

2.      Pince (avtocesta) – Torniyszentmiklos (Országút).

 

IV. Punkty kontrolne na granicy z Chorwacją

Na granicy z Chorwacją od 15.06.2020 otwarte są wszystkie punkty kontrolne. 

Więcej: https://www.promet.si/portal/sl/razmere.aspx