W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta w Polsce ministra spraw zagranicznych Słowenii

23.07.2020

Współpraca w ramach UE i NATO, europejska perspektywa Bałkanów Zachodnich, rozwój Inicjatywy Trójmorza i relacje gospodarcze były głównymi tematami rozmów ministra Jacka Czaputowicza i szefa dyplomacji Słowenii Anže Logara.

Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz i Minister SZ Słowenii Anze Logar

– Mamy nadzieję na wspólne inicjatywy z nowym rządem Słowenii, które już miały miejsce chociażby w kontekście negocjacji nowych Wieloletnich Ram Finansowych i Funduszu Odbudowy – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Minister Jacek Czaputowicz wyraził satysfakcję z pomyślnego rozwoju stosunków dwustronnych, podkreślając, że ich dynamika, pomimo pandemii COVID-19, rośnie – zarówno w sferze politycznej, jak i gospodarczej. Dyplomaci omówili temat relacji gospodarczych i inwestycyjnych, w tym w obszarze infrastruktury. Ostatnie 5 lat było okresem systematycznego wzrostu obrotów handlowych między oboma państwami, a Polska jest zainteresowana dalszym rozszerzaniem współpracy gospodarczej. Minister Czaputowicz zauważył, że kryzys związany z COVID-19 ma relatywnie niewielki negatywny wpływ na polską gospodarkę, a mechanizmy wprowadzone przez polski rząd dają szansę na szybki powrót do stanu sprzed epidemii.

Omówiono również najważniejsze aktualne kwestie dotyczące obecności Warszawy i Lublany w Unii Europejskiej i NATO. Minister Czaputowicz powiedział, że ma nadzieję na bliską współpracę z nowym rządem Słowenii w kontekście rozpoczynającej się 1 lipca 2021 roku prezydencji Słowenii w Radzie UE. Szefowie dyplomacji obu państw stwierdzili zbieżność stanowisk w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego.

W czasie spotkania przedyskutowano również aktywność Warszawy i Lublany w ramach regionalnych formatów współpracy. Polski minister zaprezentował priorytety polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej oraz podkreślił zaangażowanie Polski na rzecz wspierania państw Bałkanów Zachodnich na ich drodze do integracji europejskiej. Ministrowie zgodzili się co do potrzeby rozszerzenia UE i jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. Poruszono również temat Inicjatywy Trójmorza. – Cieszę się, że Polska i Słowenia podzielają stanowisko w sprawie dalszego rozwoju Inicjatywy i jej znaczenia dla naszego regionu – podsumował szef polskiego MSZ.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

 

Fot. Tymon Markowski / MSZ

Zdjęcia (2)