W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Białoruskie prowokacje na granicy

27.09.2021

Sposób działania strony białoruskiej przy granicy z Polską wskazuje na aktywne zaangażowanie funkcjonariuszy białoruskich struktur bezpieczeństwa w organizowanie prowokacji i incydentów wymierzonych w polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Działania takie są formą walki psychologicznej, obliczonej na rozszczelnienie granicy i zastraszenie Polaków, ale prowadzą także do realnego wzrostu zagrożeń.

Fot. MSWiA

Fot. MSWiA

O sytuacji na granicy z Białorusią mówili na konferencji prasowej Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Koordynator Służb Specjalnych Mariusz Kamiński, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Komendant Główny Straży Granicznej Tomasz Praga.

W ostatnich tygodniach coraz częściej Białorusini oddają strzały w powietrze na widok patroli polskich służb granicznych i wojska. Polscy żołnierze są także oślepiani latarkami, obrażani wulgaryzmami, oskarżani o stosowanie „faszystowskich metod”.

Białoruscy pogranicznicy symulują także m.in. rzucanie granatów na polską stronę czy oddają tzw. puste strzały w kierunku Polaków. Na oczach polskich funkcjonariuszy Białorusini zostawiają także podejrzanie wyglądające pakunki, po czym odbiegają od nich sugerując zagrożenie.

Polska strona odnotowuje coraz częściej, że białoruscy funkcjonariusze biorą udział w niszczeniu zapór granicznych stawianych przez Wojsko Polskie. Identyfikowane były również przejawy agresji wobec żołnierzy wzmacniających graniczne zapory – rzucanie w nich różnych przedmiotów, a nawet materiałów pirotechnicznych (petard) w ich pobliże.

Działania strony białoruskiej wyglądają jak próby sprowokowania groźnych incydentów granicznych z udziałem polskich żołnierzy i funkcjonariuszy.

Sytuację przy granicy z Polską pogarsza również fakt, iż strona białoruska przekazuje migrantom tabletki i środki, twierdząc, że są one w stanie pomóc w czasie przekraczania granicy. Na Litwie zidentyfikowano przykład przekazania rodzicom małego dziecka metadonu. Rodzice podali dziecku ten środek. Podawanie przez Białorusinów takich środków może wpływać na zachowanie migrantów i może wywołać nieobliczalne skutki.

Oprac. własne

{"register":{"columns":[]}}