W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Patron

Sierżant Grzegorz Załoga był Policjantem KPP Będzin. Początkowo pełnił służbę kandydacką w Oddziale Prewencji Policji KSP w Warszawie, a w listopadzie 2000 roku został przyjęty do służby w Ogniwie Patrolowo – Interwencyjnym w Będzinie.

Od samego początku swojej kariery dał się poznać jako policjant bardzo sumienny i zdyscyplinowany, rzetelnie i profesjonalnie wykonujący swoje obowiązki. Jego służba była wysoko oceniana i wielokrotnie wyróżniana przez przełożonych.

zdjęcie sierżanta Grzegorza Załogi

W dniu 10 sierpnia 2003 roku Grzegorz Załoga, pełniąc służbę patrolową na terenie miasta, podjął pościg za sprawcami najścia na mieszkanie. W trakcie pościgu uciekający przestępca postrzelił śmiertelnie w głowę Grzegorza Załogę.

W uznaniu bohaterskiego czynu, Grzegorz Załoga został pośmiertnie mianowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na stopień sierżanta Policji oraz odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Krzyżem Zasługi za Dzielność. Komendant Główny Policji uhonorował policjanta wpisem do Księgi Pamięci i umieszczeniem jego nazwiska na Tablicy Pamięci Komendy Główniej Policji.

W budynku Komendy Powiatowej Policji w Będzinie, z inicjatywy będzińskich policjantów, odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona sierżantowi Grzegorzowi Załodze. Tragiczna śmierć policjanta nie pozostała obojętna również władzom samorządowym i mieszkańcom miasta, z inicjatywy których imieniem sierżanta Grzegorza Załogi nazwano jedną z ulic będzińskiego Osiedla Górki Małobądzkie.

Zgodnie z wolą pracowników, od 24 października 2003 roku Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Katowicach nosi jego imię.

{"register":{"columns":[]}}