W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Już milion osób zaszczepionych przeciw COVID-19 obiema dawkami

24.02.2021

Przekroczyliśmy liczbę miliona osób zaszczepionych przeciw COVID-19 obiema dawkami szczepionki. Działamy zgodnie z harmonogramem opartym na deklarowanych przez producentów dostawach.

1 mln zaszczepionych II dawką

Mimo ograniczenia dostaw i zmian w harmonogramie wprowadzonych przez producentów, proces szczepień w naszym kraju przebiega płynnie. Sprzyja temu rosnące zaufanie Polek i Polaków – już 75 proc. z nas deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. Równie ważny jest sposób organizacji oraz mobilizacja poszczególnych grup przewidzianych w Narodowym Programie Szczepień. Jedną z nich są nauczyciele – do 19 lutego chęć przyjęcia szczepionki zgłosiło niemal 545 tys. przedstawicieli tego zawodu.

Pełny raport i interaktywna mapa

Do tej pory w Polsce (stan na 24.02.2021, godz. 10:30):

  • wykonano 2 832 659 szczepień,
  • do punktów szczepień dostarczono 3 067 110 dawek szczepionki,
  • zutylizowano 4 342 dawki,
  • odnotowano 2 895 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie znajdziecie też pełny raport dotyczący zaszczepionych już osób. Zamieszczamy tam m.in. informacje o liczbie wykonanych szczepień – z podziałem na województwa, płeć oraz wiek. Znajdziecie tam również stan magazynu oraz liczbę dawek dostarczonych do poszczególnych punktów. Dane są aktualizowane raz dziennie.

Dlaczego warto się zaszczepić?

Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się, to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.

Warto też pamiętać, że szczepionki przeciw COVID-19 są bezpieczne. Zanotowaliśmy niewielki odsetek niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). NOP wystąpiły jedynie u 0,094 proc. pacjentów. Warto podkreślić, że ponad 84 proc. to NOP o charakterze łagodnym, 15 proc. o charakterze poważnym i 0,7 proc. o charakterze ciężkim. Każdy taki przypadek jest szczegółowo analizowany.

Ściągnij aplikację i potwierdź zaszczepienie

Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 otrzymują potwierdzenie zaszczepienia w postaci kodu QR. Mogą to zrobić m.in. przez Internetowe Konto Pacjenta, aplikacje mObywatel. Mogą także otrzymać wydruk u lekarza POZ.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało również darmową aplikację Zaszczepieni. Oprócz potwierdzenia ważności i poprawności kodu QR prezentuje ona podstawowe dane o jej właścicielu – w tym imiona, pierwszą literę nazwiska oraz dzień i miesiąc urodzin w celu umożliwienia identyfikacji, czy prezentowany kod należy do jego właściciela.

{"register":{"columns":[]}}