W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Szczepienia w placówkach wsparcia osób z niepełnosprawnościami

Organizacja szczepień w placówkach wsparcia osób z niepełnosprawnościami

Placówki wsparcia osób z niepełnosprawnościami

Aby ułatwić szczepienie osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom, powstał program szczepień dedykowany placówkom wsparcia.

W programie szczepień mogą wziąć udział następujące typy placówek:

  • ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, o jakich mowa w ustawie o pomocy społecznej (środowiskowe domy samopomocy i kluby samopomocy),
  • warsztaty terapii zajęciowej,
  • zakłady aktywności zawodowej,
  • centra integracji społecznej,
  • kluby integracji społecznej,
  • ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze (art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe; Dz.U. z 2020 r. poz. 910, z późn. zm.),
  • uczestnicy programu "Rehabilitacja 25 plus",
  • szkoły specjalne przysposabiające do pracy,
  • mieszkania chronione.

Placówki wsparcia mogą zgłaszać do szczepień następujące osoby:

  • osoby korzystające ze wsparcia ww. placówek (nie jest wymagane orzeczenie o niepełnosprawności),
  • opiekunowie ww. osób,
  • personel ww. placówek.

Organizacja procesu

Współpraca z punktem szczepień

Aby zorganizować szczepienie, placówki wsparcia muszą nawiązać współpracę z wybranym punktem szczepień. Placówki powinny indywidualnie ustalać z punktami szczegóły wykonywanych szczepień, m.in.: miejsce i datę szczepień.

Problemy ze znalezieniem chętnego do współpracy punktu szczepień należy zgłosić do pełnomocnika wojewody do spraw szczepień, który udzieli odpowiedniego wsparcia razem z NFZ. Dane kontaktowe do pełnomocników dostępne są na stronie gov.pl/szczepimysie.

Szczepienia dedykowane placówkom wsparcia mogą odbywać się w punkcie szczepień lub na terenie tych placówek. Z uwagi na ograniczenia logistyczne,rekomendujemy przeprowadzanie szczepień w punktach szczepień (również w przypadku osób z niepełnosprawnościami korzystających z mieszkań chronionych).

Transport zgłoszonych osób do punktu szczepień (lub placówki wsparcia) jest organizowany przez placówkę, ewentualnie we współpracy z odpowiednią jednostką samorządu terytorialnego.

Ustalenie liczby osób chętnych do szczepienia się

Placówki wsparcia powinny ustalić liczbę osób chętnych do zaszczepienia i przekazać ją do współpracującego punktu szczepień.

Na tej podstawie punkty szczepień zamawiają dedykowane dawki szczepionek z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Aby zamówić szczepionki współpracujący punkt szczepień powinien wysłać wiadomość do RARS na adres zamowienia.niepelnosprawni@rars.gov.pl, podając nazwę (i adres) placówki wsparcia, której dotyczy zamówienie oraz liczbę dawek do dostarczenia.

Rekomendujemy przekazywanie pełnomocnikom wojewodów ds. szczepień statystyk odnośnie liczby zgłoszonych i zaszczepionych osób w danej placówce wsparcia (w terminie uzgodnionym z pełnomocnikiem wojewody). Dzięki temu zespół zarządzający Narodowym Programem Szczepień będzie w stanie lepiej ocenić poziom wyszczepienia osób z niepełnosprawnościami i, w razie potrzeby, podejmować kolejne profrekwencyjne działania.

Przeprowadzanie szczepień

Placówka wsparcia odpowiada za organizację transportu zgłoszonych osób do punktów szczepień lub na teren placówki, w zależności od ustalonego miejsca szczepień. Przy organizacji transportu można nawiązać współpracę z przedstawicielami JST.

Punkt szczepień powinien zapewnić odpowiedni personel i wyposażenie do przeprowadzenia szczepień przy zachowaniu odpowiednich warunków bezpieczeństwa.

W przypadku zastosowania szczepionek dwudawkowych, ten sam punkt szczepień powinien zapewnić szczepienie drugą dawką.

Punkt szczepień odpowiada za przygotowanie i przechowywanie dokumentacji medycznej zaszczepionych pacjentów, włączając wypełnianie kart szczepień oraz wydawanie zaświadczeń o wykonanym szczepieniu.

Uwaga! Szczepienia osób zgłoszonych przez placówki wsparcia są bezpłatne.

NFZ rozlicza wykonane szczepienia z punktami szczepień.

Etapy procesu szczepienia (podsumowanie)

  1. Placówka wsparcia nawiązuje współpracę z punktem szczepień (w przypadku problemów można skorzystać ze wsparcia pełnomocników wojewodów).
  2. Placówka przygotowuje listę chętnych osób do szczepienia i przekazuje liczbę zgłoszonych osób do punktu szczepień (oraz do pełnomocnika wojewody).
  3. Placówka i punkt szczepień ustalają szczegóły szczepienia zgłoszonych osób: m.in. miejsce oraz orientacyjną datę wykonywania szczepień.
  4. Punkt szczepień zamawia z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dedykowane dawki szczepionek i potwierdza z placówką ostateczną datę szczepień.
  5. Punkt szczepień we współpracy z placówką wsparcia przeprowadzają szczepienia zgłoszonych osób.
  6. Placówka wsparcia wysyła pełnomocnikowi wojewody statystyki przeprowadzonych szczepień (liczba zgłoszonych i zaszczepionych osób).
     

Podstawowe informacje o szczepieniach

Szczepionka: dowolna, w zależności od zaleceń wynikających z ChPL, dostępności szczepionek oraz indywidualnych ustaleń między punktem szczepień, RARS i placówką wsparcia.

Miejsce szczepienia: punkt szczepień lub placówka wsparcia.

Data startu szczepień: pierwszy tydzień czerwca (możliwe jest także wcześniejsze rozpoczęcie procesu szczepień w rezultacie indywidualnych ustaleń z punktem szczepień).

Koszt szczepień: darmowe, punkt szczepień rozlicza się z NFZ.

Zgłaszane osoby: osoby korzystające ze wsparcia placówek i ich opiekunowie oraz personel placówki.

Transport na miejsce szczepień: organizuje placówka wsparcia (ewentualnie we współpracy z JST).

Wytyczne zostały opracowane przez zespół składający się z przedstawicieli KPRM,MZ, NFZ, RARS, MRiPS oraz MEiN.

 

Materiały

Wytyczne dotyczące organizacji szczepień przez placówki wsparcia osób z niepełnosprawnościami.
Szczepienie​_OzN​_wytyczne​_placówka.pdf 0.80MB
{"register":{"columns":[]}}