W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwszy miesiąc szczepień przeciw Covid-19 za nami

01.02.2021

Udaje się nam wywiązać z deklaracji mimo niezależnych od nas trudności w dostawach – mówił szef KPRM Michał Dworczyk podczas konferencji podsumowującej pierwszy miesiąc szczepień w Polsce. Obecnie Polska ma zakontraktowanych ok. 100 mln dawek szczepionki od różnych producentów.

Szef KPRM Michał Dworczyk na konferencji prasowej. W tle ekran z informacją: 1 mln zaszczepionych do końca stycznia.

Dokładnie 1 176 904 szczepień wykonano do tej pory w Polsce. To stan na 1.02.2021 r. na godz. 10:30. Pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło 976 367 osób, a 200 537 pacjentów zaszczepiono już drugą dawką.

Pierwszy miesiąc szczepień: 94 proc. lekarzy i 80 proc. pacjentów DPS zaszczepionych

̶  Pierwszy milion osób zaszczepionych pierwszą dawką wpisuje się w nasz Narodowy Program Szczepień i harmonogram, który zakłada, że do końca pierwszego I kwartału zaszczepimy 3 mln Polaków – informował Michał Dworczyk.  ̶  Jednak ostrożnie patrzymy w przyszłość, nie chcemy też podawać konkretnych terminów szczepień dla następnych grup populacji. Według deklaracji producentów, do końca marca mieliśmy otrzymać ponad 9 mln dawek, a otrzymamy ich jedynie ponad 6 mln. To się może jeszcze oczywiście zmieniać – dodał szef KRPM.

Polski rząd musiał zmienić harmonogram szczepień z uwagi na ograniczenia dostaw, które leżą po stronie wytwórców szczepionek przeciw Covid-19. Mimo problemów, w pierwszym miesiącu udało się wyszczepić założoną liczbę – ok. 1 mln osób. Już 94% lekarzy i 80% podopiecznych domów pomocy społecznej przyjęło szczepionkę. Szczepienia dla osób z grupy 0, czyli m.in. personelu medycznego ruszyły 27 grudnia 2020 r. 25 stycznia z kolei rozpoczął się proces szczepień dla osób powyżej 70. roku życia.

Szczepionki podawane są zarówno w dużych centrach medycznych, jak i małych przychodniach  położnych blisko okolicznych mieszkańców. Jak mówił Michał Dworczyk, ten tzw. mieszany system działa sprawnie i jest gotowy na obsługę znacznie większej ilości pacjentów. Blokadą są jednak mniejsze dostawy szczepionek. Mamy ponad 6100 punktów szczepień, w których pracuje w sumie ok. 7500 zespołów szczepiennych.

Priorytet – płynne dostawy szczepionek

Do tej pory polski rząd zakontraktował ok. 100 mln dawek szczepionek przeciw Covid-19. Ponieważ szczepionka firmy Johnson&Johnson będzie podawana jeden raz, mamy zapewnione dawki dla ok. 58 mln ludzi. – Dlaczego mamy tych szczepionek więcej? Część z nich nie przeszła jeszcze weryfikacji, zatem jeśli pojawiła się w międzyczasie oferta np. od Moderny, która gwarantowała dostawy w III kwartale, podjęliśmy  decyzję o dokupieniu ponad 4 mln dawek – wyjaśniał minister zdrowia Adam Niedzielski. – Jednocześnie mamy informacje, że szczepionki firmy Novavax mają być dostępne na rynku w okolicach maja. Zamówiliśmy ponad 8 mln dawek szczepionek od tego producenta. Pod względem zakupów, zakontraktowanych dostaw szczepionek, realizacji, można powiedzieć, że nasi obywatele mogą czuć się bezpieczni – dodał Adam Niedzielski.

Zakupy szczepionek przeciw Covid-19

Ok. 10 lutego w Polsce dostępna ma być także szczepionka firmy AstraZeneca. Szczepionka będzie podawana zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej działającej przy Prezesie Rady Ministrów. Obecnie priorytetem jest utrzymywanie stałych dostaw szczepionek, tak aby jak najszybciej osiągnąć zamierzony cel, którym jest wyszczepienie ok. 70% Polaków.

Wzorcowa współpraca 

W realizację Narodowego Programu Sczepień angażuje się coraz więcej instytucji, jednostki samorządu terytorialnego, urzędy centralne. Dzięki sprawnej współpracy udało się zorganizować m.in. transport pacjentów, którzy z uwagi np. na ograniczenia w poruszaniu się, nie mogliby sami dotrzeć do punktów szczepień. Gminy uruchomiły w sumie 2400 infolinii w tym zakresie, a w transporcie pacjentów pomaga w sumie 12 000 jednostek ochotniczej straży pożarnej.  ̶  Dziękujemy Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, które dostarcza nam tak wiele danych kontaktowych w zakresie transportu. Dziękujemy też wszystkim instytucjom, urzędom, które angażują się w realizację Narodowego Programu Szczepień – mówił szef KPRM. – To pozytywny dowód na to, że mimo dzielących nas czasem różnic, możemy razem dobrze współpracować – dodał Michał Dworczyk.

{"register":{"columns":[]}}