W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tanzania

Bezpieczeństwo

 

Wjazd i pobyt

Informacje nt. Covid

Sytuacja epidemiczna na świecie stabilizuje się, wciąż jednak jest dynamiczna, a w niektórych regionach świata pozostaje niezwykle trudna. MSZ w dalszym ciągu odradza podróże, które nie są konieczne, do krajów lub regionów, w których poziom zachorowań jest znacząco wyższy niż w Polsce. W regionach o sytuacji epidemicznej zbliżonej do Polski lub z niższym poziomem zachorowań MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o podróżach zagranicznych sprawdź informacje o bieżącej sytuacji epidemiologicznej zachorowań na COVID-19. Bezwzględnie stosuj się do lokalnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych.

Ponadto przed każdą podróżą koniecznie:

Więcej informacji o tym, jak przygotować się do podróży zagranicznej znajdziesz tutaj.

Data aktualizacji: 22.03.2023

Termin obowiązywania obostrzeń: bez oznaczonego terminu

Czego dotyczy ostatnia aktualizacja: modyfikacja globalnego ostrzeżenia

Zasady wjazdu z terytorium Polski

Osoby zaszczepione

Kto jest uważany za osobę zaszczepioną?

Władze Tanzanii zalecają wszystkim podróżnym przejście wymaganego w kraju pochodzenia podstawowego cyklu szczepień.

Osobę w pełni zaszczepioną (fully vaccinated as per schedule of primary vaccination) zdefiniowano jako osobę, która przyjęła zalecaną przez producenta liczbę dawek szczepionki zatwierdzonej przez WHO i lokalne władze - dawki przypominające nie są konieczne.

UWAGA: obowiązujące obecnie przepisy tanzańskie nie różnicują wymogów wobec osób zaszczepionych a niezaszczepionych czy też nie w pełni zaszczepionych - pozostają one identyczne dla wszystkich tych grup osób.

Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?

Podróżni nie w pełni zaszczepieni, niezaszczepieni i ci, którzy nie mogą przyjąć szczepienia podlegają tym samym regulacjom.

Wymogi wobec osób zaszczepionych

Testy przed przyjazdem

Osoby w pełni zaszczepione nie podlegają obowiązkowi przedstawienia negatywnego testu PCR i nie muszą wykonywać testu antygenowego (Rapid Test) po przylocie do Tanzanii.

Testy po przyjeździe

Zarówno władze Tanzanii kontynentalnej jak i lokalne władze Zanzibaru zastrzegają sobie prawo przeprowadzania wyrywkowych kontroli (Rapid Test) na losowo wybranych podróżnych. Testy przeprowadzone w ten sposób są zwolnione z opłaty.

UWAGA: osoby podróżujące przez Tanzanię kontynentalną lub Zanzibar do innych krajów podlegają regulacjom miejsca docelowego swojej podróży. W wypadku konieczności przeprowadzenia testu na terytorium Tanzanii przed przybyciem do ostatecznej lokalizacji, wykonanie go należy pokryć z własnych środków w wysokości:

 • RT-PCR – 50 USD (Tanzania kontynentalna) lub 80 USD (Zanzibar);
 • test antygenowy (Rapid Test) – 10 USD (Tanzania kontynentalna) lub 25 USD (Zanzibar).

Sugerujemy wnikliwe sprawdzanie na kilka dni przed wylotem z Tanzanii, jakie są aktualne wymogi przewoźnika, z których usług Państwo korzystacie, jak również aktualne wymogi kraju tranzytowego/docelowego. Wymogi przewoźnika oraz krajów tranzytowych polecamy sprawdzać także przed wylotem z Polski do Tanzanii.

Osoby, które muszą wykonać testy na obecność Covid-19 w związku z planowaną podróżą z Tanzanii do innych krajów, zobowiązane są do uprzedniej rejestracji na stronie internetowej tutejszego Ministerstwa Zdrowia: www.pimacovid.moh.go.tz. Wymóg ten dotyczy obecnie Tanzanii kontynentalnej, na Zanzibarze nie jest natomiast wymagane wcześniejsze umawianie wizyty za pośrednictwem ww. strony internetowej.

Rejestracja umożliwia umówienie się na wykonanie testu w jednym z punktów pobierania próbek w kontynentalnej części Tanzanii. Podróżni, którzy uzyskają wynik negatywny, otrzymają zaświadczenie bezpośrednio drogą elektroniczną w ciągu około 48 godzin. W sprawie wyników badań można także bezpośrednio kontaktować się z laboratorium krajowym pod numerami telefonów: +255 (0) 717 156 246 lub +255 (0) 716 078 422.

W Dar-es-Salam, oprócz laboratorium krajowego, próbki do testowania pobierane są w: IST Clinic, Agakhan Hospital, Muhimbili National Hospital, Amana Regional Referral Hospital, jak również w szpitalach: Sinza, Mbagala, Kigamboni, Mwananyamala, Temeke.

Na Zanzibarze w razie takiej konieczności test można wykonać np. w Tasakhtaa Global Hospital.

Osoby niezaszczepione

Osoby niezaszczepione obowiązują takie same przepisy jak osoby zaszczepione (patrz: sekcja "Osoby zaszczepione").

Ozdrowieńcy

Ozdrowieńców obowiązują takie same przepisy jak osoby zaszczepione (patrz: sekcja "Osoby zaszczepione").

Dzieci

Dzieci obowiązują takie same przepisy jak osoby zaszczepione (patrz: sekcja "Osoby zaszczepione").

Kierowcy zawodowi

Kierowców zawodowych obowiązują takie same przepisy jak osoby zaszczepione (patrz: sekcja "Osoby zaszczepione").

Tranzyt

UWAGA: osoby podróżujące przez Tanzanię kontynentalną lub Zanzibar do innych krajów podlegają regulacjom docelowego miejsca swojej podróży. W przypadku konieczności przeprowadzenia testu przed wylotem z Tanzanii do kolejnego kraju tranzytowego lub docelowej lokalizacji, wykonanie go należy pokryć z własnych środków w wysokości:

 • RT-PCR – 50 USD (Tanzania kontynentalna) lub 80 USD (Zanzibar);
 • test antygenowy (Rapid Test) – 10 USD (Tanzania kontynentalna) lub 25 USD (Zanzibar).

Sugerujemy wnikliwe sprawdzanie na kilka dni przed wylotem z Tanzanii, jakie są aktualne wymogi przewoźnika, z którego usług Państwo korzystacie, jak również aktualne wymogi kraju tranzytowego/docelowego. Wymogi przewoźnika oraz krajów tranzytowych polecamy sprawdzać także przed wylotem z Polski do Tanzanii.

Zasady wjazdu z terytorium innych państw

Te same zasady obowiązują wszystkich podróżnych cudzoziemców.

Pozostałe informacje praktyczne 

Zasady wjazdu z terytorium innych państw

Te same zasady obowiązują wszystkich podróżnych cudzoziemców.

Obostrzenia na miejscu

Zalecane jest noszenie maseczek w transporcie publicznym i zachowanie dystansu społecznego.

 

Przydatne linki i dane kontaktowe

Oficjalny portal Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z informacjami wizowymi: www.immigration.go.tz

Portal Ministerstwa Zdrowia Tanzanii, link do obowiązkowego formularza zdrowotnego i do aktualnych wytycznych związanych z COVID-19: www.afyamsafiri.moh.go.tz

Link do rejestracji na test COVID-19 [dla Tanzanii kontynentalnej]: www.pimacovid.moh.go.tz.

Telefony alarmowe: 199 [Tanzania kontynentalna]; 190 [Zanzibar].

 1. Instytucja odpowiedzialna za wjazd:

Ministry of Home Affairs

[dla Tanzanii kontynentalnej] Immigration Services Department:
Adres: 1181, Dodoma, Tanzania;
Tel: +255 262-323542;
E-mail: info@immigration.go.tz; 
Strona: www.immigration.go.tz.

[dla Zanzibaru] Immigration Head Office Zanzibar:
Adres: 1354, Zanzibar - Tanzania;
​​​​​​Tel: ​+255 242 233 678;
E-mail: proznz@immigration.go.tz.

 1. Instytucja odpowiedzialna za kwarantannę:

Ministry of Health, Community Development, Gender, Elderly and Children: 
Adres: Mji wa Serikali Mtumba, S.L. P 743, 40478 DODOMA;​
Tel: +255-22-2342000/5;
E-mail: ps@afya.go.tz
Strona: www.moh.go.tz.

Przepisy wjazdowe do Polski

Odnośniki do informacji o przepisach wjazdowych oraz inne informacje dot. podróżowania za granicę w kontekście pandemii znajdziesz tutaj.

 

 1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
 • Paszport TAK
 • Paszport tymczasowy TAK*
 • Dowód osobisty NIE
 1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii, dotyczy to także paszportów tymczasowych.

 1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Tak. Obywatele Polski muszą posiadać wizę, aby przekroczyć granicę i przebywać w Tanzanii. Wizę można uzyskać na głównych przejściach granicznych (w tym na lotnisku na Zanzibarze, na lotnisku w Dar es Salaam i na lotnisku Kilimandżaro) oraz przez Internet (https://eservices.immigration.go.tz/).

Koszt wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu uzyskanej na przejściu granicznym i ważnej przez 90 dni to 50 USD. Na przejściach granicznych nie można uzyskać wizy wielokrotnego wjazdu.

Informacje na temat wiz do Tanzanii są dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Tanzanii (https://www.immigration.go.tz/index.php/en/services/visa-information).

 1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

W momencie przekraczania granicy Tanzanii przejeżdżający może zostać poproszony o okazanie biletu powrotnego lub udokumentowanie dalszej podróży. Musi także posiadać odpowiednie środki finansowe (nie sprecyzowano dokładnych kwot wymaganych na każdy dzień pobytu).

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Immigration Services Department  www.immigration.go.tz/index.php/entry-requirements.

 1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak.

 1. Zasady pobytu

Tanzania jest krajem związkowym, obejmującym część kontynentalną, czyli dawną Tanganikę (w tym wyspę Mafia), oraz autonomiczny Zanzibar (wyspy Pemba i Unguja). Wiza jest ważna na całym terytorium państwa. Cudzoziemców obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.

Wszyscy cudzoziemcy, którzy planują pobyt powyżej 90 dni są zobowiązani do wystąpienia o zezwolenie na pobyt (residence permit). Dostępne są trzy rodzaje zezwoleń: A, B, C, w zależności od celu pobytu. Osoby zainteresowane uzyskaniem zezwolenia na pobyt stały mogą znaleźć szczegółowe informacje na oficjalnym portalu Departamentu ds. Imigracji : https://eservices.immigration.go.tz/online/permit/guidelines.

Zdrowie

Zaleca się konsultacje u lekarza medycyny tropikalnej nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

Zgodnie z tanzańskim prawem osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie jest endemiczna (a więc również z Polski), nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę po przybyciu do Tanzanii lądowej lub na Zanzibar (chyba, że w trakcie podróży mieli 12-godzinną przesiadkę w państwie, w którym żółta febra jest endemiczna).

Turyści, którzy przejeżdżają z Tanzanii lądowej na Zanzibar (lub odwrotnie) powinni mieć przy sobie potwierdzenie szczepienia na żółtą gorączkę.

W praktyce osoby nieposiadające ważnego zaświadczenia o szczepieniu przeciwko żółtej febrze mogą być poproszone o zaszczepienie się w granicznym punkcie medycznym. W takich sytuacjach należy poinformować urzędników granicznych, że jest się świadomym, kiedy szczepienie jest wymagane.

Zalecane jest sczepienie przeciwko żółtaczce zakaźnej.

Uwaga! 

21 marca 2023 r. władze Tanzanii ogłosiły pojawienie się w regionie Kagera – w północno-zachodniej części kraju przy granicy z Ugandą – ogniska choroby wywołanej wirusem Marburg. Choroba ta powoduje m.in. gorączkę krwotoczną i charakteryzuje się bardzo wysokim wskaźnikiem śmiertelności. W związku z tym w trakcie podróży do Tanzanii, w szczególności w rejony, gdzie wykryto ogniska choroby, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności, w tym unikania kontaktu z osobami z symptomami choroby, podwyższoną dbałość o higienę, a także unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami mogącymi przenosić chorobę.

Ponadto w związku z występującymi w tym regionie Afryki ogniskami Eboli (EVD)  istnieje możliwość pojawienia się przypadków tej choroby.

Sugerujemy, aby osoby podróżujące do Tanzanii i sąsiadujących krajów na bieżąco śledziły wskazania WHO dostępne na stronie ( https://www.who.int/csr/don/21-september-2019-undiag-febrile-illness-tanzania/en/ ).

Inne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne to malaria, denga, cholera, skażenie wody mikroorganizmami (ameba, pałeczki duru brzusznego), śpiączka po ukąszeniu muchy tse-tse (na północy kraju włączając park Serengeti). Szacuje się, że ok. 4,7% dorosłych w Tanzanii jest zarażonych wirusem HIV.

Zalecane jest używanie wody przegotowanej lub butelkowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić wody i soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw i niemytych owoców.

Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą i używanie repelentów przeciw komarom.

Opieka medyczna w szpitalach misyjnych i prywatnych jest zdecydowanie lepsza niż w państwowych. Pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia musza być transportowani do Kenii lub RPA.

Zaleca się wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej zapewniającej m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego, który w sytuacji braku opieki medycznej w wielu przypadkach może uratować zdrowie i życie. Szpitale wymagają pokrycia kosztów przez pacjenta lub jego rodzinę.

Lista leków, których wwiezienie na teren Tanzanii podlega kontroli jest dostępna online: www.tmda.go.tz/pages/import-and-export-control.

Pacjenci przyjmujący leki psychotropowe muszą posiadać specjalne zezwolenie, o które aplikuje się online: www.imis2.tmda.go.tz/#/public/app-home. Powracając do kraju należy uwzględnić wytyczne Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego: www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej.

Urzędem właściwym w kwestii wwożenia leków do Tanzanii jest TMDA - Tanzania Medicines and medical Devices Authority. Wszelkie zapytania należy kierować bezpośrednio do urzędu (email: info@tmda.go.tz). Konsul nie posiada dodatkowych informacji nt. konkretnych leków.

Podróżowanie po kraju

W zasadzie nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju, z wyjątkiem oznakowanych terenów wojskowych.

W Tanzanii odnotowuje się bardzo dużo wypadków drogowych, których przyczyną jest brawurowa jazda (zwłaszcza kierowców autobusów i ciężarówek), jazda po spożyciu alkoholu, zły stan techniczny i przeładowanie pojazdów, zły stan dróg i brak oświetlenia.

W 2017 r. miały miejsce 2 wypadki samolotów firmy Coastal Aviation lecących do Parku Narodowego Serengeti.

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch lewostronny. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym cudzoziemiec może posługiwać się przez 6 miesięcy. Później można prowadzić pojazd tylko na podstawie tanzańskiego prawa jazdy, wydawanego bez egzaminu przez Tanzania Revenue Authority (TRA) po przedłożeniu krajowego prawa jazdy.

Aby prowadzić samochód na Zanzibarze, należy posiadać polskie prawo jazdy, międzynarodowe prawo jazdy i lokalne prawo jazdy Zanzibaru (które można uzyskać za pośrednictwem firmy wynajmującej samochód).

Często występują policyjne blokady drogowe. Przed przyjęciem mandatu zaleca się poproszenie  policjanta o okazanie legitymacji.

Przepisy prawne

Posiadanie narkotyków i handel nimi są surowo karane.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami pozbawienia wolności, z dożywotnim pozbawieniem wolności włącznie.

Przydatne informacje

 • Od 1 czerwca 2019 roku w Tanzanii obowiązuje całkowity zakaz wwozu i użytkowania toreb plastikowych. Zakaz obejmuje wwóz, wywóz, wytwarzanie, sprzedaż, magazynowanie, zaopatrywanie i użytkowanie toreb plastikowych, bez względu na grubość plastiku. Zakaz dotyczy również bagażu obcokrajowców odwiedzających Tanzanię. Z zakazu wyłączone są fabryczne opakowania artykułów rolnych, spożywczych, przemysłowych, medycznych i sanitarnych oraz worki na śmieci. Możliwy będzie także wwóz, użytkowanie i wywóz plastikowych toreb na kosmetyki wielorazowego użytku typu zip-lock. Na głównych lotniskach uruchomione zostaną specjalne punkty, gdzie wyrzucić będzie można torby plastikowe przypadkowo wwiezione w bagażu głównym i podręcznym. Szczegółowe informacje dotyczące zakazu toreb plastikowych znaleźć można na stronie Kancelarii Wiceprezydenta Tanzanii pod adresem: www.vpo.go.tz
 • W rejonach zamieszkanych przez muzułmanów, zwłaszcza w pasie wybrzeża i na atrakcyjnych turystycznie wyspach, jak Zanzibar i Mafia, oczekuje się od turystów poszanowania miejscowej kultury. Szorty, mini spódnice, stroje plażowe poza plażą mogą narazić turystów na przykrości.
 • Również fotografowanie i filmowanie może wywołać sprzeciw miejscowej ludności.
 • W czasie ramadanu oczekuje się, że w ciągu dnia turyści nie będą ostentacyjnie spożywali posiłków lub napojów w miejscach publicznych. Podczas ramadanu lokale gastronomiczne na Zanzibarze mogą być w ciągu dnia nieczynne.
 • Walutą Tanzanii jest szyling tanzański, ale dolary amerykańskie są również akceptowane w wielu miejscach popularnych wśród turystów. Dolary amerykańskie i euro można wymieniać na szylingi tanzańskie wyłącznie w bankach.
 • Bankomatów jest niewiele i tylko w dużych miastach. W wielu hotelach, restauracjach, biurach turystycznych, sklepach pamiątkarskich można płacić kartą.
 • Wymiana banknotów dolarowych sprzed 2009 r. może nastręczać znacznych trudności.
 • W Tanzanii poza dużymi miastami, Zanzibarem i parkami narodowymi znajomość języka angielskiego jest słaba; powszechnie używany jest język suahili.
 • Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu wszystkich walut poza szylingami tanzańskimi.
 • Na przywożenie i wywożenie broni myśliwskiej oraz trofeów myśliwskich wymagane są specjalne zezwolenia. Zabroniony jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej, skór dzikich zwierząt.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}