W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grupa Wyszehradzka przeznaczy 3 mln euro na szczepionki i leki przeciw COVID-19

04.05.2020

Premier Mateusz Morawiecki poinformował podczas globalnej konferencja darczyńców, że Polska i kraje Grupy Wyszehradzkiej zdecydowały o przeznaczeniu dodatkowych 3 mln euro w ramach inicjatywy na rzecz przyspieszenia opracowania szczepionki i leków na COVID-19.

PMM donor VC

Przedstawiciele państw i rządów podkreślili podczas wideokonferencji zorganizowanej przez Komisje Europejską, wspólnie z partnerami z całego świata, konieczność pozyskania funduszy na przyspieszenie badań nad szczepionkami, diagnostyką i leczeniem wirusa. Zadeklarowano łączna kwotę w wysokości 7,4 mld euro. Inicjatywa ma być realizowana w ścisłej współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i innymi globalnymi partnerami.

„Od początku pandemii Polska była zdecydowanym zwolennikiem silniejszej reakcji Europy – zarówno w walce z chorobą, jak i jej bezpośrednimi konsekwencjami” – zaznaczył szef polskiego rządu. „Chodzi także o przeciwdziałanie wpływowi COVID-19, jaki wszyscy odczuwamy w naszych społeczeństwach i gospodarce” – dodał.

Premier przywołał również inicjatywę Grupy Wyszehradzkiej, w której Polska obejmuje przewodnictwo w lipcu 2020 r. Chodzi o zmianę przeznaczenia części funduszu powierniczego UE dla Afryki, z którego Polska zaproponowała przeznaczyć 20 mln euro na walkę z COVID19 w Libii. Kraj ten jest jednym z najbardziej narażonych na niekontrolowane rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Premier Morawiecki zwrócił uwagę na dotychczasowe działania naszego kraju wspierające walkę z pandemią na świecie. Polskie zespoły medyczne służą pomocą w takich państwach jak Włochy, USA czy Kirgistan. Polska realizowała także działania humanitarne i rozwojowe, m.in. przekazała sprzęt medyczny o wartości ok. 3,8 mln euro do krajów Partnerstwa Wschodniego. Środki te były wsparciem dla szpitali i innych obiektów służących walce z pandemią.

Uruchomiona zostaje także nowa edycja funduszu „Polish Challenge Fund” służąca rozwiązaniom związanym z danymi i tożsamością cyfrową, które podejmują wyzwania pandemiczne. Pomoc w tym zakresie przeznaczona jest dla Białorusi i Ukrainy (ok. 250 tys. euro). Polska wspiera również mechanizmy wielostronne, przekazując ok. 250 tys. euro na Centralny Fundusz Pomocy w Sytuacjach Kryzysowych ONZ OCHA (Biuro Koordynacji Pomocy Humanitarnej) i kolejne 250 tys. euro na działania UNICEF w Palestynie (ponad naszym rocznym wkładem w wysokości 250 tys. euro na rzecz UNRWA – Agencji Pomocy i Pracy ONZ ds. Uchodźców Palestyńskich). Trwają również prace nad projektami pomocy humanitarnej o wartości ponad 1,5 mln euro na dodatkową pomoc dla krajów Bałkanów Zachodnich, Partnerstwa Wschodniego, Afryki i Bliskiego Wschodu.

{"register":{"columns":[]}}