W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nieformalna wideokonferencja ministrów ds. energii

16.06.2020

Ożywienie gospodarcze w kontekście transformacji energetyki i Europejskiego Zielonego Ładu to główne tematy wideokonferencji ministrów ds. energii, w której Polskę reprezentował wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.

AdGui_2

Podczas spotkania państwa członkowskie prezentowały plany inwestycyjne w technologie energetyczne w celu zapewnienia osiągnięcia celów klimatycznych przyjętych na 2030 r. oraz tych na najbliższe dwa lata w kontekście koniecznego ożywienia gospodarczego związanego ze skutkami pandemii COVID-19. Część ministrów skupiła się na spodziewanych wyzwaniach związanych z korzystaniem z instrumentów pakietu ożywienia do wspierania inwestycji energetycznych i innowacji.

Ministrowie zgodzili się, że innowacyjne technologie energetyczne, takie jak inteligentne sieci, wodór (szczególnie ze źródeł odnawialnych), przybrzeżna i morska energetyka wiatrowa oraz inne odnawialne źródła energii, będą miały ogromne znaczenie dla tworzenia miejsc pracy w Europie, konkurencyjności i dekarbonizacji.

Jak podkreślił minister Guibourgé-Czetwertyński, celem Polski jest przeprowadzenie transformacji energetycznej, która nie tylko zwiększy poszanowanie środowiska i klimatu, ale także da impuls gospodarce, pobudzi krajowy przemysł i wyzwoli innowacyjność, a przy tym będzie akceptowalna społecznie i zapewni sprawiedliwe warunki dla przemian w regionach najbardziej narażonych na obciążenia transformacyjne.

„W obliczu tak istotnych wyzwań inwestycyjnych, w celu sprawnego i sprawiedliwego przeprowadzenia transformacji, niezbędna jest także maksymalizacja wsparcia inwestycyjnego z funduszy unijnych i innych mechanizmów pomocowych” – podsumował wiceminister.

{"register":{"columns":[]}}