W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nieformalna wideokonferencja ministrów rolnictwa i rybołówstwa

13.05.2020

Było to drugie spotkanie w formie wideokonferencji poświęcone wpływowi pandemii COVID-19 na sektor rolny i rybołówstwo. Polskę reprezentowali Pan Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Pani Anna Moskwa, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

JKA

Spotkanie rozpoczęło się od omówienia przez unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowski działań podjętych przez Komisję Europejską, w szczególności koncentrującego się na przyjętym ostatnio pakiecie instrumentów rynkowych.

Ministrowie podkreślali istotność zachowania wspólnego rynku i podziękowali komisarzowi za uruchomienie pomocy rynkowej. Jednocześnie, wielu z nich zaapelowało o rozszerzenie pakietu wsparcia, w szczególności przeznaczenie dodatkowych środków z budżetu na pomoc w sektorach wina, owoców, warzyw, roślin ozdobnych, a także mięsa drobiowego i wieprzowiny. Część ministrów wskazała by pomocy tej udzielano z wykorzystaniem rezerwy kryzysowej.

Według komisarza ograniczenia budżetowe uniemożliwiają uruchomienie pomocy dla wszystkich sektorów odczuwających skutki kryzysu wywołanego pandemią. Wielu ministrów w odpowiedzi opowiedziało się za koniecznością zapewnienia silnego budżetu na rolnictwo w przyszłej perspektywie finansowej, wskazując, że musi on uwzględniać nie tylko nowe wyzwania związane z klimatem i środowiskiem oraz realizację nowych strategii, takich jak Zielony Ład, ale także wnioski z trwającego kryzysu.

W części dotyczącej rybołówstwa, unijny komisarz Virginijus Sinkevičius wskazał na działania podjęte w ramach zmian Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz rozporządzenia rynkowego CMO, które wprowadzają elastyczność budżetową i pozwolą częściowo przeciwdziałać negatywnym skutkom wywołanym przez wirusa COVID-19. Komisarz podziękował państwom członkowskim za współpracę przy wypracowaniu szybkich rozwiązań które zostały przyjęte w uproszczonej procedurze z Parlamentem Europejskim i poprosił o sprawne procedowanie zmian do Programów Operacyjnych pozwalających zrekompensować straty sektora.

Ministrowie pozytywnie odnosili się do przyjętych rozwiązań, zwłaszcza w zakresie rekompensat dla hodowców i przetwórców ryb za straty w produkcji. Ze względu na zredukowaną działalność połowową w obecnym sezonie i niepełne wykorzystanie alokowanych kwot połowowych, przedstawiciele państw członkowskich postulowali rozważenie większej elastyczności również w kontekście przesunięcia niewykorzystanych możliwości połowowych z bieżącego, na przyszły rok.

{"register":{"columns":[]}}