W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej i szczyt UE-Bałkany Zachodnie w Brdo (Słowenia)

06.10.2021

W organizowanym przez prezydencję słoweńską szczycie UE-Bałkany Zachodnie uczestniczyli przywódcy UE, szefowie państw członkowskich UE i partnerzy z regionu Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Kosowa. W przeddzień szczytu odbyła się nieformalna Rada Europejska. Polskiej delegacji przewodniczył Premier Mateusz Morawiecki.

główne_brdo

Podczas wtorkowej kolacji roboczej europejscy przywódcy skupili się na roli UE na arenie międzynarodowej, pakcie wojskowo-technologicznym USA, Wielkiej Brytanii i Australii (AUKUS) oraz na relacjach z Chinami. Ponadto przeprowadzono dyskusję na temat koncepcji autonomii strategicznej UE.

"W świecie kruchych i zmiennych sojuszy więź transatlantycka jest gwarantem prawidłowego rozwoju i pokoju na świecie. My patrzymy na to w sposób absolutnie jednoznaczny. Wszyscy, którzy próbują niuansować, próbują wywracać ten sojusz, to przeciwnicy Europy" – stwierdził Premier Mateusz Morawiecki, podsumowując kilkugodzinne rozmowy liderów.  

Szczyt UE-Bałkany Zachodnie, który odbył się w drugi dzień spotkania w Brdo, wpisuje się w strategiczne zaangażowanie UE przewidziane w programie strategicznym na lata 2019–2024. Liderzy potwierdzili europejskie perspektywy Bałkanów Zachodnich, co leży w obopólnym interesie strategicznym.

Podczas swojego przemówienia Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, ze Polska wraz z krajami Europy Środkowej reprezentuje silny głos poparcia integracji państw Bałkanów Zachodnich. „Dołączenie państw Bałkanów Zachodnich do UE jest niezbędne, w celu zwiększenia szans rozwojowych UE oraz wzmacniania pokoju i stabilności w Europie” – mówił szef polskiego rządu.

Odrębnym tematem dyskusji liderów była idea utworzenia strategicznej rezerwy gazu UE w obliczu rosnących cen gazu i energii w Europie. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że ceny energii, kształtowane w sposób sztuczny przez rosyjski Gazprom, stanowią zagrożenie dla konkurencyjności przedsiębiorstw europejskich oraz gospodarstw domowych. Dyskusja w tym temacie będzie kontynuowana podczas posiedzenia Rady Europejskiej (21-22 października).

Na zakończenie szczytu przywódcy unijni przyjęli wspólną deklarację (treść).

 

fot. KPRM

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}