W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady Europejskiej

23.03.2023

Podczas posiedzenia Rady Europejskiej przywódcy UE dyskutowali o rosyjskiej agresji na Ukrainę i dalszym wsparciu dla tego kraju. Rozmowa skupiła się również na kwestiach konkurencyjności, jednolitym rynku, gospodarce, energetyce i migracjach. W ramach spotkania liderów odbył się również szczyt strefy euro w rozszerzonym składzie, z udziałem wszystkich 27 przywódców. Polskę na posiedzeniu reprezentował Pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

foto_euco_marzec

„Polska będzie największym beneficjentem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju; w ciągu kilku tygodni do Polski trafi do 300 mln euro rekompensaty za broń przekazaną Ukrainie. W kolejnych miesiącach spodziewamy się dodatkowych 500-600 mln euro” – zadeklarował szef polskiego rządu na konferencji prasowej podsumowującej spotkanie unijnych liderów.

Rada Europejska rozpoczęła się od spotkania z udziałem sekretarza generalnego ONZ Antónia Guterresa, z którym wymieniono poglądy na temat kluczowych kwestii geopolitycznych i wyzwań globalnych. Następnie odbyła się szeroka dyskusja na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę. W tym punkcie liderzy przeprowadzili też rozmowę wideokonferencyjną z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rada Europejska zdecydowała o pilnym zwiększeniu produkcji i dostaw amunicji przeznaczonej na walkę z rosyjskim agresorem. Liderzy wezwali do niezwłocznego zaprzestania rosyjskiej agresji, poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym przepisów o traktowaniu jeńców wojennych, a także bezpiecznego powrotu Ukraińców deportowanych do Rosji, zwłaszcza dzieci.

Istotnym punktem w dyskusji dotyczącej kwestii gospodarczych, w tym konkurencyjności UE i rynku wewnętrznego były projekty aktów legislacyjnych i komunikaty, które Komisja Europejska przedłożyła tuż przed posiedzeniem. Odnoszą się one do działań krótkoterminowych dyskutowanych już podczas lutowej nieformalnej Rady Europejskiej dot. wspierania unijnych zdolności produkcyjnych i technologicznych istotnych z punktu widzenia osiągnięcia neutralności klimatycznej (Net Zero Industry Act), zapewnienia odpowiednich surowców krytycznych (Critical Raw Materials Act)  oraz dostosowań w pomocy publicznej (Temporary Crisis Framework). Zgodnie z wezwaniem lutowej Rady Europejskiej Komisja przedstawiła również komunikat dotyczący długoterminowej konkurencyjności oraz komunikat z okazji 30-lecia rynku wewnętrznego.

Przywódcy UE podsumowali działania podjęte na szczeblu UE w celu zaradzenia wysokim cenom energii, zmniejszenia popytu na gaz, zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i stopniowego uniezależniania się od rosyjskich paliw kopalnych.

Pełny tekst konkluzji RE: LINK

{"register":{"columns":[]}}