W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady Europejskiej

23.06.2022

Podczas spotkania Rady Europejskiej szefowie państw i rządów państw członkowskich UE rozmawiali m.in. o wsparciu Ukrainy oraz wnioskach o członkostwo w UE złożonych przez Ukrainę, Mołdawię i Gruzję. Na marginesie szczytu odbyło się nieformalne spotkanie przywódców UE i państw Bałkanów Zachodnich. Polskę na posiedzeniu reprezentował Pan Premier Mateusz Morawiecki.

PMM_2306

„Ukraina uzyskała status kandydata do UE. To historyczny dzień dla Europy. To wielka chwila dla jedności Europy i obrony jej podstawowych wartości. Nasze wysiłki dyplomatyczne okazały się skuteczne, nasza sprawczość została dzisiaj potwierdzona. ” – zakomunikował po spotkaniu liderów Pan Premier Mateusz Morawiecki.

Rada Europejska omówiła bieżącą sytuację na Ukrainie, w tym dalsze wsparcie gospodarcze, militarne, finansowe i humanitarne. Liderzy odnieśli się również do odpowiedzialności międzynarodowej Rosji i Białorusi za ich agresję, a także stosowania się do sankcji UE przez wszystkich jej partnerów. W związku z negatywnym wpływem wojny na globalne bezpieczeństwo żywnościowe, przywódcy omówili też międzynarodowe wysiłki w celu złagodzenia obecnego kryzysu. Polska podkreślała konieczność utrzymania rosnącej presji sankcyjnej na Rosję w odpowiedzi na jej agresję, a także wsparcia technicznego, wojskowego i polityczno-dyplomatycznego dla Ukrainy w kontekście statusu kandydata do członkostwa UE oraz przyszłej odbudowy kraju.

Ponadto liderzy wymienili poglądy na temat stosunków UE z jej partnerami w Europie, w tym wstępnej propozycji utworzenia Europejskiej Wspólnoty Politycznej, mającej na celu wspieranie dialogu politycznego i współpracy między państwami członkowskimi UE oraz państwami trzecimi.

W ramach dyskusji o kwestiach gospodarczych Rada Europejska zatwierdziła zintegrowane zalecenia dla państw członkowskich (tzw. CSR). Liderzy odnotowali też spełnienie przez Chorwację wszystkich kryteriów konwergencji określonych w Traktacie i wyrazili poparcie dla wniosku Komisji Europejskiej ws. przyjęcia euro przez Chorwację (1 stycznia 2023 r.).

W kontekście ostatnich ograniczeń przesyłu gazu do kolejnych państw UE przez Rosję podniesione zostały także sprawy z zakresu bezpieczeństwa energetycznego oraz problem inflacji. Polska podkreśliła konieczność zrewidowania polityki energetycznej UE, w tym rozszerzenia wykorzystania energetyki jądrowej oraz węgla, zwiększenia podaży krajowej oraz przyspieszenia budowy infrastruktury.

Przed rozpoczęciem właściwych obrad Rady Europejskiej odbyło się spotkanie przywódców UE z przedstawicielami państw Bałkanów Zachodnich.

Pełna treść konkluzji - LINK

{"register":{"columns":[]}}