W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady Europejskiej z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego

31.05.2022

Podczas specjalnego posiedzenia Rady Europejskiej szefowie państw i rządów rozmawiali o rosyjskiej agresji na Ukrainę, kwestiach energetycznych, obronności i bezpieczeństwie żywnościowym. Liderzy przeprowadzili również rozmowę wiedokonferencyjną z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

RE_3005

„Cała Unia Europejska odejdzie od rosyjskiej ropy; to jest rewolucja gospodarcza, to oznacza, że Rosja w sposób trwały w niedalekiej przyszłości zacznie tracić swoje dochody i to bardzo ważny element całej naszej debaty” – zakomunikował po zakończeniu unijnego szczytu Pan Premier Mateusz Morawiecki.

Wobec trwającej agresji Rosji na Ukrainę, Polska podkreślała konieczność zwiększania presji sankcyjnej na Rosję - w tym przyjęcia 6. pakietu sankcji i rozpoczęcia prac nad kolejnym. Przywódcy omówili również możliwości zwiększenia pomocy dla Ukrainy w formie wsparcia humanitarnego, finansowego, politycznego i wojskowego. Zwrócono również uwagę na potrzeby państw członkowskich tzw. pierwszej linii, które powinny mieć dostęp do wsparcia finansowego UE, aby dalej efektywnie pomagać uchodźcom z Ukrainy. Rada Europejska odniosła się także do współpracy UE i państw członkowskich z ukraińskimi władzami oraz Międzynarodowym Trybunałem Karnym w zakresie śledztwa, które dotyczy rosyjskich zbrodni na Ukrainie. Liderzy rozmawiali też o redukcji uzależnienia UE od Rosji w zakresie paliw kopalnych, nawiązując do zaprezentowanego przez KE planu REPowerEU. Ponadto, Rada Europejska omówiła kwestię płatności w rublach za dostawy gazu.

Liderzy przeprowadzili pogłębioną dyskusję o możliwości pomocy w zakresie eksportu ukraińskiej produkcji rolnej, w tym koordynacji międzynarodowej i sposobach zapewnienia kompleksowego podejścia globalnego. W ramach debaty na temat obronności oraz bezpieczeństwa Rada Europejska wskazała sposoby wzmacniania odporności i zwiększania potencjału UE poprzez inwestycje.

Pełny tekst konkluzji – LINK.

{"register":{"columns":[]}}