W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rada ds. Środowiska w Luksemburgu

23.10.2020

Europejskie prawo klimatyczne oraz Strategia na rzecz bioróżnorodności biologicznej do 2030 r. to główne tematy Rady ds. Środowiska, na którą ministrowie klimatu zjechali do Luksemburga.

Rada ds. Środowiskowych

Rada przyjęła częściowe podejście ogólne do projektu rozporządzenia ws. europejskiego prawa klimatycznego. Dzięki wysiłkom Polski do projektu rozporządzenia wprowadzono dodatkowe zapisy dotyczące wspierania, w tym finansowania, realizacji celów klimatycznych. Polska delegacja podkreślała, że aby cel neutralności klimatycznej nie pozostał jedynie pustym zapisem należy zapewnić odpowiednie wsparcie oraz skupić się na ramach jego wdrożenia.

Poza dwoma głównymi punktami obrad, polski minister przedstawił propozycję reformy systemu ETS (system handlu pozwoleniami na emisje), która mogłaby obejmować: zwiększenie Funduszu Modernizacyjnego i/lub utworzenie nowego funduszu, zmianę klucza przydziału uprawnień oraz aktualizację poziomów referencyjnych.

ETS jest jednym z głównych narzędzi polityki klimatycznej UE. Zdaniem Polski efektywne wsparcie wysiłków transformacyjnych w UE wymaga spójnego systemu, który będzie dopasowany do struktury gospodarek poszczególnych państw członkowskich i będzie sprawiedliwym oraz efektywnym narzędziem redukowania emisji. Przychody z aukcji uprawnień powinny zostać zainwestowane w obszarach, które wymagają największych redukcji emisji oraz w miejscach, w których inwestycje są na dzień dzisiejszy najbardziej potrzebne.

Polskiej delegacji na posiedzenie przewodniczył Adam Guibourgé – Czetwertyński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

{"register":{"columns":[]}}