W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencja ministrów rolnictwa

09.06.2020

Podczas nieformalnej wideokonferencji ministrowie ds. rolnictwa omówili ostatnio zaproponowane strategie Komisji Europejskiej: „od pola do stołu” oraz bioróżnorodności. W dyskusji Polskę reprezentował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

JKA

Obie strategie mają na celu uczynienie z unijnych systemów żywności globalnego standardu zrównoważonego rozwoju oraz podjęcie pilnych działań w celu ochrony i przywrócenia różnorodności biologicznej Europy. Ministrowie najwięcej uwagi poświęcili wymianie poglądów na temat głównych wyzwań i szans płynących z założeń strategii. 

Spotkanie posłużyło również do omówienia propozycji Komisji przeznaczenia dodatkowych środków na przyszłą Wspólną Politykę Rolną, co ma uczynić ją bardziej wydajną oraz pomóc osiągnąć cele wpisane do Europejskiego Zielonego Ładu.

Na koniec ministrowie przedstawili swoje opinie na temat tego, czy nowa propozycja budżetu UE na lata 2021–2027, w tym nowy europejski instrument naprawy („Nowa generacja UE”), jest odpowiednio zaprojektowana, aby spełnić ambicje strategii „od pola do stołu” i bioróżnorodności.

Ministrowie z zadowoleniem przyjęli ambicje wzmocnienia roli rolników w europejskim łańcuchu dostaw. Podkreślili, że ambitnym celom strategii „Farm to Fork” i bioróżnorodności musi towarzyszyć ambitny budżet. Wiele delegacji wyraziło obawy, że niewystarczające fundusze mogą zagrozić rentowności finansowej rolników w UE i mogą być zbyt małe by cele strategii zostały osiągnięte. 

Ministrowie wyrazili zaniepokojenie, że zapisy o ograniczeniu stosowania pestycydów i antybiotyków mogą zmniejszyć konkurencyjność europejskich wyrobów na rynku globalnym. Zwrócili się również do Komisji Europejskiej o uwzględnienie szczególnych okoliczności krajowych w dyskusji nt. Europejskiego Zielonego Ładu. Istnieją bowiem znaczące różnice w punktach wyjścia poszczególnych państw członkowskich, dlatego należy postawić na bardziej zniuansowane podejście.

{"register":{"columns":[]}}