W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Festiwal Warszawa Singera po raz drugi zagościł w Nowym Jorku

20.11.2019

Jeden z najbardziej znanych festiwali sztuki w Polsce powrócił do Nowego Jorku! Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera to kultowe coroczne wydarzenie organizowane przez warszawską Fundację Shalom w miastach związanych z laureatem Nagrody Nobla Izaakiem Bashevisem Singerem. Spektakl kończący tegoroczną edycję pt. „The Wall” miał miejsce w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

Festiwal Warszawa Singera po raz drugi zagościł w Nowym Jorku

19 listopada br. w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku miało miejsce uroczyste zakończenie festiwalu. Festiwal zwieńczył występ „The Wall” w reżyserii Macieja Wojtyszki. Ten monodram Teatru Żydowskiego w Warszawie inspirowany jest historią Ireny Sendlerowej, która podczas II wojny światowej uratowała życie tysiącom dzieci, przemycając je z warszawskiego getta. Została ona uznana za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata. Sendler, która niedawno została również ogłoszona „Warszawianką Stulecia”, milczała o swoich niezwykłych czynach przez wiele lat. W roli niezwykłej Ireny Sendlerowej wystąpiła Ewa Dąbrowska.

Festiwal rozpoczął się 17 listopada w Lincoln Square Synagogue koncertem światowej klasy kantora Yaakova Lemmera i zdobywcy nagrody Grammy Frank London, w którym inspiracją była twórczość takich artystów jak Gershon Sirota i Mordechai Gebirtig. Podczas otwarcia festiwalu miał również miejsce spektakl Teatru Żydowskiego z Warszawy pt.:„Chumesz Lider” wg Icyka Mangera w reż. Andreia Munteanu, z muzyką skomponowaną przez Dova Seltzera, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów na świecie. Itzik Manger zabrał nas w podróż przez bogaty świat tradycji jidysz z lekkimi, zabawnymi i pouczającymi wierszami z „Pięciu ksiąg Tory” i ich biblijnych postaci, których autor przedstawia jako współczesnych Żydów mieszkających w Polsce lat dwudziestych.

Festiwal zaprezentował również prace Izaaka Bashevisa Singera. Dzieci i dorośli mieli możliwość wziąć udziału w Singer Storytime w Brooklyn Public Library - Midwood Branch i New York Public Library - Riverside Branch. W wydarzeniu w Bibliotece nowojorskiej wystąpił Adrian Kubicki, dyrektor Polskiego Instytutu Kultury w Nowym Jorku. Podczas festiwalu w City College of New York zostały pokazane filmy Yentl and Enemy, A Love Story, oba zaadaptowane z twórczości I.B. Singera.

 

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku

{"register":{"columns":[]}}