W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dotycząca możliwego powrotu do Polski [AKTUALIZACJA 16.03.2020]

15.03.2020

Informacje dla obywateli polskich przebywających czasowo w USA w związku z sytuacją epidemiologiczną

Koronawirus

1) SPECJALNE LOTY CZARTEROWE Z USA DO POLSKI 

Polskie urzędy konsularne w USA informują, że LOT organizuje powrotne loty czarterowe do Polski z różnych miast na terenie USA (w zależności od zapotrzebowania):
- Bilety na dostępne rejsy czarterowe można wyszukać i zakupić po zryczałtowanych cenach bezpośrednio na stronie lot.com
- Jeśli nie znajdziemy odpowiadającego nam rejsu, zapotrzebowanie na lot można zgłosić na stronie lotdodomu.com

UWAGA! Rejestracja na stronie lotdodomu.com NIE JEST równoznaczna z zarezerwowaniem biletu, a jedynie daje przewoźnikowi informację dokąd kierować specjalne rejsy. Bilety można rezerwować wyłącznie na stronie lot.com, którą należy śledzić w poszukiwaniu dostępnego dogodnego połączenia.

Oferta LOT-u skierowana jest do następujących osób:
- obywateli polskich

- małżonków obywateli polskich,
- dzieci obywateli polskich,
- posiadaczy Karty Polaka,
- osób posiadających prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Warunki przelotu, w tym cena biletu, znajdują się na stronie przewoźnika. Przypominamy, że każda osoba wracająca do Polski zostanie przebadana i skierowana na obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

[AKTUALIZACJA 01.04.2020]


W chwili obecnej nie posiadamy informacji o planowanych połączeniach LOTu z USA z lokalizacji innych niż Chicago. Jeżeli przebywają Państwo na Zachodnim Wybrzeżu, na południu (np. w Teksasie) lub południowym wschodzie USA (np. na Florydzie) i mają Państwo szansę potwierdzonego opuszczenia USA innym lotem rejsowym do Europy, należy ją poważnie rozważyćNależy również poważnie rozważyć skorzystanie z ewentualnych połączeń LOTu ze Wschodniego Wybrzeża USA. Kluczowe jest bieżące śledzenie strony LOTu (www.lot.com, https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu), gdzie mogą pojawiać się nowe połączenia do kraju z USA.

 

2) INNE MOŻLIWOŚCI POWROTU DO POLSKI

Jeżeli podróżujesz w ramach zorganizowanej wycieczki, skontaktuj się z organizatorem – powinien pomóc w powrocie do kraju.

Jeżeli podróżujesz na własną rękę, postępuj zgodnie z procedurami linii lotniczej. Ustal z nią możliwość zmiany biletu na lot do innego państwa Unii Europejskiej, z którego będziesz mógł dostać się do Polski drogą lądową (samochodem osobowym, busem lub autokarem). Na tę chwilę jedyną możliwością jest wjazd z terenu Niemiec.

Skontaktuj się z ubezpieczycielem w celu przedłużenia polisy i ustalenia możliwości pokrycia kosztów zmian i przedłużającego się pobytu.

Jeżeli kończą ci się pieniądze na dalszy pobyt za granicą, skontaktuj się z bliskimi. Konsul może udzielić pomocy finansowej tylko w wyjątkowych przypadkach, osobom, które nie mają żadnej możliwości uzyskania jej od bliskich: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/jakiej-pomocy-moze-udzielic-konsul

  

3) WIĘCEJ INFORMACJI

Więcej informacji na temat zamknięcia granic Polski znajduje się na portalu gov.pl
https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem

Aktualne komunikaty Ambasady RP w Waszyngtonie dla obywateli polskich przebywających na terenie USA znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/usa

Przydatne informacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wszystkich aspektów działań urzędów konsularnych w USA można znaleźć w zakładce informacje konsularne: https://www.gov.pl/web/usa/informacje-konsularne--

Aktualne informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w USA znajdują się na stronach Centers for Disease Control and Prevention (CDC): https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/index.html

{"register":{"columns":[]}}