W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsulat Generalny RP w Houston - zmiany w organizacji pracy w związku z sytuacją epidemiologiczną [aktualizacja: 13.03.2020]

13.03.2020

Konsulat Generalny RP w Houston wprowadza zmiany w zasadach przyjmowania interesantów.

Grafika z napisem: pilny komunikat Konsulatu Generalnego RP w Houston wraz z logo konsulatu

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, jak również w trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo zalecamy by udawać się do Konsulatu na zaplanowane i wcześniej umówione wizyty tylko w sytuacjach pilnych i koniecznych. W każdej innej sprawie należy ustalić nowy termin spotkania drogą korespondencyjną – adres email: houston.kg.sekretariat@msz.gov.pl.  

Konsulat nadal będzie udzielał pomocy polskim obywatelom w sytuacjach nagłych i losowych. Okoliczności takie należy zgłaszać dzwoniąc pod numer telefonu alarmowego (nr tel: +1 713 231 8491).

Jednocześnie informujemy, że od poniedziałku 16 marca br., do odwołania:

  1. Nie będzie możliwości wyznaczenia nowych wizyt systemie E-konsulat.
  2. Zawieszone zostaje przyjmowanie interesantów w sprawach wizowych.
  3. Wszystkie osoby składające wniosek paszportowy prosimy o bardzo dokładne przygotowanie dokumentacji przed przybyciem do Konsulatu: wypełnionego wniosku o wydanie paszportu, wniosku o wysyłkę paszportu, ewentualnych innych dokumentów, np. do zniżki, wraz z kopią. Rekomendujemy skorzystanie z możliwości odbioru wydanych paszportów drogą pocztową (dodatkowa opłata 18 USD).
  4. W sprawach prawnych i obywatelskich prosimy o kontakt korespondencyjny – adres email: houston.kg.sekretariat@msz.gov.pl lub telefoniczny - nr tel: +1 713 479 6770. Osobiście będą załatwiane wcześniej umówione wizyty dot. potwierdzenia własnoręczności podpisu oraz profilu zaufanego. Wszystkie pozostałe osoby, prosimy o wysłanie wniosków pocztą, wraz z załączonym Money Order.
  5. Konsulat nadal będzie przyjmował osoby wnioskujące o wydanie przez konsula zaświadczenia na przewóz zwłok lub szczątków ludzkich. Prosimy jednak o rozważenie zaniechania w najbliższym czasie wnioskowania o dokonanie ww. czynności, jeżeli nie jest ona niezbędna.
  6. Wizyty w sprawach Karty Polaka zostają zawieszone do odwołania.
  7. Przyjmowanie i wydawanie legitymacji szkolnych możliwe będzie wyłącznie korespondencyjnie.
  8. Sugerujemy, aby płatności za wszystkie czynności konsularne dokonywać w formie Money Order – prosimy o sprawdzenie kwoty opłaty konsularnej (link do tabeli opłat konsularnych). 

 

W sprawach pilnych, wymagających umówienia wizyty (np. udokumentowana i niemożliwa do przełożenia podróż, wydanie przez konsula zaświadczenia na przewóz zwłok) prosimy w pierwszej kolejności o kontakt korespondencyjny – adres email: houston.kg.sekretariat@msz.gov.pl.

Przydatne informacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wszystkich aspektów działań konsulatu można znaleźć na stronie internetowej w dziale informacje konsularne.

Powyższe zmiany w organizacji pracy urzędów nie ograniczają dostępu do urzędu konsularnego obywatelom polskim w zakresie pomocy konsularnej, w sytuacjach nagłych, wymagających niezwłocznego działania lub interwencji konsula.

Liczymy na Państwa wsparcie i zrozumienie.