W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Narodowego Święta 3 Maja w Los Angeles

30.04.2021

3. maja obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji w 1791 r. która była odważną próbą zreformowania państwa. Dziś 3 maja, razem z Dniem Flagi i Dniem Polonii i Polaków za Granicą jest okazją do radosnego świętowania polskiej tożsamości i dumy z polskiej państwowości.

Zdjęcie przedstawia obraz Jana Matejki z 1891 roku. Tłum idący ul. Świętojańską w Warszawie po uchwaleniu konstytucji.

Wirtualne obchody 2021 r.

Obecne, lokalne ograniczenia spowodowane pandemią wciąż nie pozwalają nam osobiście spotkać się i świętować ważnych dla nas rocznic i świąt. Konsulat Generalny RP w Los Angeles zaprasza do udziału w wirtualnym programie wydarzeń związanych z Dniem Polonii i Polaków za Granicą oraz Narodowym Świętem 3. Maja.

Opera Straszny Dwór

Dołącz do obchodów słuchając opery narodowej Straszny Dwór polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki w wykonaniu Opery Narodowej w Warszawie pod batutą Grzegorz Nowaka i reżyserii Davida Pountney'a. Opera jest w języku polskim z angielskimi napisami. Program wydarzenia można znaleźć tutaj.
Link do opery: tutaj.

Wirtualna wystawa "Konstytucja 3 maja 1971 r."

Wystawa, przygotowana przez Muzeum Historii Polski jest dostępie na platformie Google Arts & Culture. Wystawę można oglądać w języku polskim i angielskim (decydują ustawienia języka w przeglądarce internetowej). Odwiedź wystawę tutaj.

Animacja obrazu Jana Matejki: Konstytucja 3 Maja

Obejrzyj specjalną animację wyjaśniającą kontekst obrazu Konstytucja 3 Maja 1791 r. autorstwa polskiego malarza Jana Matejki. Weź udział w konkursie, w którym do wygrania są puzzle (500 elementów) przedstawiające słynny obraz. Szczegóły konkursu znajdują się na profilu Facebook Konsulatu Generalnego RP w Los Angeles.

Wideo