W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sezon huraganów 2021

24.05.2021

Przypominamy o sezonie huraganów w Zatoce Meksykańskiej, Morzu Karaibskim i na Oceanie Atlantyckim, który rozpoczyna się 1 czerwca i trwa do 30 listopada. Prosimy w tym czasie o uważne sprawdzanie prognoz pogody, odpowiednie planowanie podróży i pobytu w zagrożonych rejonach oraz stosowanie zaleceń i środków bezpieczeństwa ogłaszanych przez władze lokalne.

Huragan

Przeciętnie w sezonie występuje ok. siedmiu huraganów (głównie w sierpniu i wrześniu). Liczba ta obejmuje burze tropikalne, w których wiatr osiąga prędkość 39 mil na godzinę (63 km/godz.) lub większą. Burze stają się huraganami, gdy prędkość wiatru wzrasta do 74 mil na godzinę (118 km/godz.) i więcej.

National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA ) przewiduje wystąpienie w 2021 roku od 13 do 20 huraganów i burz tropikalnych. Spośród przewidywanych huraganów 3 do 5 może być poważnych, przy prędkości wiatru 111 mil na godzinę (178 km/godz.) lub większej.

Jeśli obecne przewidywania sprawdzą się, obecny sezon będzie szóstym z kolei rokiem wyższej, niż normalna aktywności w tym zakresie.

W ubiegłym roku NOAA prognozowała ​​wystąpienie od 13 do 19 burz tropikalnych, z których 6 do 10 miało osiągnąć siłę huraganów. Sezon 2020 okazał się najbardziej aktywnym i piątym pod względem strat i szkód sezonem huraganów w historii. Wystąpiło w sumie 31 burz tropikalnych, z których 30 otrzymało swoje indywidualne nazwy i było specjalnie monitorowanych. 14 spośród nich przekształciło się w huragany, a siedem w huragany główne (major hurricanes), tzn. powyżej kategorii 3, w skali Saffira–Simpsona (Saffir–Simpson hurricane wind scale - SSHWS).