W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upamiętnienie polskich Sprawiedliwych w muzeum Holocaustu w Los Angeles

02.12.2019

Polscy Sprawiedliwy zostali uhonorowani w Muzeum Holocaustu w Los Angeles.

Grupa ludzi biorących udział w ceremonii dedykowania drzewa oraz tablicy okolicznościowej Polskim Sprawiedliwym w Muzeum Holocaustu w Los Angeles

Konsulat Generalny RP w Los Angeles razem z Los Angeles Muzeum of the Holocaust (LAMOTH), wspólnie z ocalonymi i weteranami, przedstawicielami korpusu dyplomatycznego oraz Polonii uhonorowali pamięć polskich sprawiedliwych. 2 grudnia 2019 r. w najstarszym muzeum holocausty w USA, LAMOTH miała miejsce uroczystość dedykowania drzewa wraz z odsłonięciem okolicznościowej tablicy, poświęconych polskim sprawiedliwym, którzy ryzykowali życie ratując żydów podczas holocaustu.

Podczas ceremonii do zgromadzonych gości, przemawiała Dyrektor Generalna LAMOTH Beth Kean oraz Konsul Generalny Jarosław Łasiński. Dyrektor Kean zaznaczyła, że spośród wszystkich odznaczonych przez Yad Vashem, Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, jedna czwarta, 6992 osoby, to Polacy.

Konsul Generalny, Jarosław Łasiński w przemówieniu zwrócił uwagę, że polska pomoc dla żydów nie ograniczała się do Sprawiedliwych a miała różnorodny charakter – od pomocy poszczególnych osób po systemowe działania Polskiego Państwa Podziemnego. Ponadto, zaznaczył, pozostaje jeszcze wiele osób i grup, które powinni zostać uhonorowane zwracając uwagę na takie postacie jak Witold Pilecki, Jan Karski, rodzinę Ulmów, czy też systemowe działania Rady Pomocy Żydom czy Grupy Ładosia, która ma swoją nazwę od grupy polskich dyplomatów i żydowskich aktywistów w czasie drugiej wojny światowej, którzy wypracowali w Szwajcarii system nielegalnego tworzenia paszportów krajów ameryki Łacińskiej w celu ratowania europejskich żydów. 

Okolicznościowa tablica oraz dedykowane drzewo znajduje się w Pacific Park - parku okalającym muzeum.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}