W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

25 lat Drogowego Przejścia Granicznego w Korczowej

17.02.2023

Ogromnym sprawdzianem dla nas był luty ubiegłego roku, kiedy rozpoczął się kryzys uchodźczy. Na uwagę zasługuje ponadprzeciętne zaangażowanie pracowników tego przejścia w pomoc uchodźcom z Ukrainy - mówiła dziś w Korczowej wojewoda Ewa Leniart, podczas obchodów 25-lecia funkcjonowania Drogowego Przejścia Granicznego.

Teren przejścia granicznego i ciężarówka w tle

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariusz Gojny, zastępca Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa Tadeusz Łączyński, przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Maksym Kozicki, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski, członek zarządu województwa podkarpackiego Anna Huk, komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu gen. Andrzej Popko, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Witold Mrozek oraz dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak.

Rozpoczynając swoje wystąpienie, wojewoda podziękowała pracownikom służb pełniącym swoje obowiązki na Przejściu w Korczowej.

– Chciałabym podziękować wszystkim, którzy na co dzień wykonują swoje obowiązki – za ich sumienność, rzetelność i wielką determinację w tym, aby godnie, a jednocześnie w poszanowaniu prawa realizować obowiązki ustawowe przypisane wszystkim służbom. Ostatni trudny czas pokazał, jak bardzo dużym przedsięwzięciem organizacyjnym, logistycznym jest sprawne funkcjonowanie tego przejścia granicznego – mówiła Ewa Leniart.

Wojewoda dodała, że przejście graniczne w Korczowej jest największe na odcinku podkarpackim, także pod względem „konsolidacji służb na odcinku polsko-ukraińskim”. Ewa Leniart zaznaczyła też, że infrastruktura każdego roku jest rozwijana, co służy usprawnieniu pracy funkcjonariuszy i pracowników inspekcji tak, aby odprawy odbywały się w sposób płynny i niezakłócony.

Do uczestników uroczystości list skierował Szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk.

– Siłą i gwarancją Przejścia Granicznego w Korczowej są funkcjonariusze wszystkich służb oraz pracownicy oddani idei dążenia do wspólnych celów. Celem tym jest zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa obszaru celnego, bez Państwa zaangażowania, wiedzy oraz doświadczenia realizacja tych wyzwań nie byłaby możliwa – pisał w liście.

Polskim partnerom podziękował także Maksym Kozicki, przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej

Dziękuję bardzo za wspólną pracę przy wydarzeniach takich jak Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, za pracę w czasie epidemii, za pracę w czasie pokoju i przede wszystkim dziękuję za tę ciężką pracę w ostatnim czasie w czasie wojny – dziękował.

W trakcie uroczystości wojewoda Ewa Leniart wręczyła w imieniu Prezydenta RP odznaczenia państwowe. Medale za długoletnią służbę otrzymali zasłużeni pracownicy Zakładu Obsługi Przejść Granicznych w Korczowej.

Przejście graniczne w Korczowej  zostało  otwarte 3 marca 1998 r. Jest to największe z przejść granicznych na polsko-ukraińskiej granicy państwowej obsługujące międzynarodowy ruch osobowy i towarowy bez ograniczeń. Zakres kontroli granicznej obejmuje kontrolę paszportową, celną, weterynaryjną, sanitarną, fitosanitarną oraz jakości artykułów rolno- spożywczych. Do przejścia dochodzą polska autostrada A4 i ukraińska droga M10.

{"register":{"columns":[]}}