W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – wydarzenia

13.12.2021

W tym roku przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz 41. rocznica powołania NSZZ „Solidarność”. Ten szczególny jubileusz skłania do pielęgnowania pamięci o Bohaterach tamtego czasu i tragicznych wydarzeniach grudnia 1981 roku.

Napis 13 grudnia. Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Całość na czarnym tle

Obchodząc Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, składamy hołd walczącym w sprawie polskiej wolności, swobód narodowych i obywatelskich. Pamiętamy też, że tragiczny bilans stanu wojennego i innych wydarzeń grudniowych tamtego czasu, to prawie 100 ofiar śmiertelnych, blisko 10 tysięcy internowanych i uwięzionych, zwolnionych z pracy, zmuszonych do emigracji i w inny sposób szykanowanych – milionów Polaków pozbawionych nadziei na wolność i skazanych na lata kryzysu gospodarczego.

13 grudnia 2021 r. godz. 17.00 – 24.00 na elewacji Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, od strony Ogrodów Bernardyńskich zostanie wyświetlona iluminacja pt. „Ofiarom stanu wojennego – Zapal Światło Wolności”. Iluminacja powstała w ramach projektu „Wolna Niepodległa”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, Priorytet 2, Schemat 2C.

Zachęcamy również do udziału w ogólnopolskiej akcji „Zapal Światło Wolności”. 13 grudnia 2021 r. o godz. 19.30 zapalamy w oknach świece symbolizujące pamięć o ofiarach stanu wojennego, a jednocześnie nasze przywiązanie do wolności. Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata.

W związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, 10 grudnia 2021 r. odbył się  Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów, zorganizowany przez wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Dariusza Iwaneczko oraz dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie Jerzego Guniewskiego.

{"register":{"columns":[]}}