W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne inwestycje przeciwpowodziowe na północy regionu

13.12.2021

Ponad 7,5 km rozbudowanego prawego wału rzeki Trześniówki pozwoli zabezpieczyć przed powodzią mieszkańców gminy Gorzyce i miasta Tarnobrzega. Inwestycja o wartości ponad 20 mln zł została zrealizowana przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus przecinają wstęgę przy tablicy z nazwą inwestycji

W oddaniu inwestycji uczestniczył m.in. Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który wskazał działania jakie administracja rządowa podejmowała w zakresie poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.

– Pamiętamy jakie zagrożenie stwarzała woda na Wiśle, Sanie czy na Trześniówce. Jako rząd polski musimy zrobić wszystko aby takich dramatów unikać. Inwestycje, które mają na celu wzmocnienie wałów – przez ostatnie lata były prowadzone. Efektem tego jest 42 km wałów wzmocnionych i zmodernizowanych. Co pokazuje skalę inwestycji jakie realizował rząd polski na tym terenie – mówił wiceminister.

Wojewoda Ewa Leniart przypomniała wyniki kontroli, która przed ponad pięciu lata wskazywała na potrzebę wzmocnienia zabezpieczeń.

– W 2016 roku raport Najwyższej Izby Kontroli wyraźnie wskazywał na znaczne deficyty w infrastrukturze przeciwpowodziowej naszego województwa. Dzięki temu, że rządowi udało się znaleźć niezbędne środki, dziś te braki są usuwane – mówiła wojewoda.

Wojewoda mówiła także o rozmiarze zagrożenia jakie niesie za sobą ryzyko wystąpienia powodzi i podtopień na tym obszarze.

– Wiem jak z wielkim trudem mieszkańcy po każdej powodzi odtwarzali swój majątek, jak duże było zaangażowanie władz lokalnych aby chronić mienie i mieszkańców przed tymi klęskami. Fakt, że na terenie, który będzie chroniony jest ponad 1000 gospodarstw mieszkalnych, 1500 budynków gospodarczych i przemysłowych, przekłada się na prawdziwą wartość tej inwestycji – dodała.

Wicemarszałek województwa Ewa Draus przypomniała, że środki na realizacje tej inwestycji pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.  

– Ponad 20 mln zł z RPO trafiło na realizacje tej inwestycji, strategicznej dla poczucia bezpieczeństwa mieszkańców tych gmin – mówiła Ewa Draus.  

Prace budowlane rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku, a odbiór techniczny zadania inwestycyjnego Trześniówka VII miał miejsce 29 listopada br. W wyniku realizacji tego projektu, polegającego na rozbudowie i zabezpieczeniu przed filtracją prawostronnego wału Trześniówki na długości 7,6 km, ochroną zostało objętych  ok. 4,4 tys. osób z gminy Gorzyce i miasta Tarnobrzega zamieszkujących na  obszarze 3,8 tys. ha. Na objętym ochroną terenie usytuowane jest ponadto 1,1 tys. budynków mieszkalnych, 1,5 tys. budynków gospodarczych, infrastruktura drogowa, mostowa i teletechniczna.

Inwestycja ta stanowi kontynuację zakończonego przez Wody Polskie w grudniu 2018 roku zadania „Trześniówka V”, w ramach którego wybudowano przepompownię wody oraz zmodernizowano czterokilometrowy odcinek lewostronnego obwałowania Trześniówki.

Trześniówka VII to kolejny projekt zrealizowany na terenie powiatu tarnobrzeskiego i częściowo stalowowolskiego przez Wody Polskie od 2018 roku. Łącznie, w przeciągu ostatnich 4 lat, zrealizowano w tym rejonie 5 zadań inwestycyjnych (Wisła etap 1, Wisła etap 2, Trześniówka V, San III i Trześniówka VII) o wartości ponad 165 mln, których efektem jest 42 kilometry zmodernizowanych obwałowań Wisły, Sanu, Trześniówki i Łęgu. Rozbudowane i podwyższone obwałowania łącznie chronią obszar o powierzchni 21,4 tys. ha zamieszkały przez ponad 34 tys. osób.

{"register":{"columns":[]}}