W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne spotkanie wojewody z rolnikami

15.02.2024

Po raz kolejny wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul i wicewojewoda Paweł Bartoszek spotkali się z rolnikami podczas cyklicznego posiedzenia Zespołu ds. rolnictwa i obszarów wiejskich. Tematem rozmów była m.in. bieżąca sytuacja związana z odbywającymi się protestami, a także przeprowadzaną kontrolą towarów rolnych na granicy z Ukrainą.

Uczestnicy spotkania z rolnikami

Wojewoda zapewniła o swoim wsparciu dla rolników, ale zaapelowała  także o to, by ich protest przebiegał w sposób spokojny i bezpieczny – tak, aby uniknąć niezgodnych z prawem incydentów.

Teresa Kubas-Hul odniosła się także do trzech postulatów podnoszonych przez rolników (uruchomienie dopłat do kukurydzy, zwiększenie akcji kredytowej do kredytów płynnościowych o kwotę 2,5 mld zł, utrzymanie wysokości podatku rolnego na poziomie z roku 2023). Zapewniła, że – zgodnie z podpisanym 6 stycznia porozumieniem – zostaną one zrealizowane.

Trwają intensywne kontrole inspekcji i służb

Wojewoda podkreśliła, że trwają intensywne działania mające na celu uszczelnienie systemu kontroli towarów wjeżdżających do Polski. Służby i inspekcje odpowiadające za badania produktów oraz kontrole na granicy pracują przez całą dobę i sprawdzają jakość każdej przesyłki wjeżdżającej do kraju. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, towary nie otrzymują zgody na wprowadzenie do obrotu, a następnie transport jest kierowany do utylizacji, lub zawracany do kraju, z którego przyjechał.

W ostatnich dniach Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wydał cztery decyzje zakazujące wprowadzenia do obrotu artykułów przywiezionych z Ukrainy. Trzy z nich dotyczą złej jakości prosa, czwarta – nasion lnu. W pobranych do badania próbkach inspektorzy znaleźli martwe i żywe szkodniki.

– Zapewniam, że to, co leży w kompetencji wojewody i służb, jest sumienie i rzetelnie wykonywane – zaznaczyła.

Specjalna infolinia dotycząca nieprawidłowości

Wojewoda poinformowała również, że zostanie uruchomiona specjalna infolinia telefoniczna dla osób, które zgłaszają zaobserwowane nieprawidłowości na granicy z Ukrainą.

– Pod numer 800 100 990 oraz na adres mailowy: granicekontrole@rzeszow.uw.gov.pl będzie można zgłaszać wszelkiego rodzaju nieprawidłowości dotyczące transportu, przepływu artykułów rolno-spożywczych przez nasze granice. Zaznaczam, że nie będziemy rozpatrywać anonimowych sygnałów. Zgłoszenia będziemy natychmiast kierować do właściwych służb kontrolnych – powiedziała Teresa Kubas-Hul.

Uczestnicy posiedzenia rozmawiali również o kwestiach związanych ze wspólną polityką rolną UE. W spotkaniu uczestniczył dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie Błażej Borowiec, który odniósł się do tematów dotyczących realizacji płatności bezpośrednich i obszarowych i płatności w ramach ekoschematów.

Ustalenia z poprzedniego spotkania z rolnikami oraz służbami i inspekcjami na granicy w Korczowej przekazane do Warszawy

Spotkanie wojewody oraz służb i inspekcji z przedstawicielami środowiska rolniczego odbyło się w tym miesiącu (6 lutego) na przejściu granicznym w Korczowej. Dyskutowano na temat obecnej sytuacji na polsko-ukraińskich przejściach granicznych, w kontekście importu, tranzytu i badania produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy.

Wśród poczynionych wtedy ustaleń, które zostały przekazane do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji znalazły się przede wszystkim:

  • propozycja zmiany zapisu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 15 września 2023 roku w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rolnicy postulują, aby rozszerzyć aktualnie funkcjonującą listę produktów o olej roślinny, cukier i miód,
  • propozycja oznakowania w sklepach polskich produktów flagą, aby były łatwiej identyfikowalne dla konsumenta. Aktualnie informacja o kraju pochodzenia jest zawarta głównie w kodzie kreskowym,
  • wniosek o opracowanie i przyjęcie ustawy o gospodarstwie rodzinnym, co jest istotne zwłaszcza z punktu widzenia Podkarpacia, gdzie mamy bardzo dużo takich gospodarstw,
  • ustalenie roku 2021 referencyjnym dla cukru. Przeanalizowano, ile cukru było importowane do Polski w latach 2021, 2022 i 2023, na podstawie analizy uznano, że takie rozwiązanie byłoby dla rolników i producentów żywności najkorzystniejsze.
  • w kwestii ekoschematów i wspólnej polityki rolnej zaproponowano zmniejszenie okrywy z 80 na 40 procent. Do tej pory 20 procent użytków rolnych może być zaorane, reszta musi zostać zasiana.

Wojewoda podkarpacki spotkała się z rolnikami oraz służbami i inspekcjami – Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

***

Głównym zadaniem Zespołu ds. rolnictwa i obszarów wiejskich powołanego w styczniu br.  jest wypracowywanie wniosków i zaleceń, będących podstawą do podjęcia przez właściwe organy wielokierunkowych działań zmierzających do poprawy sytuacji w analizowanym obszarze produkcji i przetwórstwa artykułów rolno-spożywczych. W jego skład wchodzą producenci rolni, eksperci posiadający praktyczną wiedzę w zakresie problemów, potencjalnych zagrożeń oraz możliwych propozycji ich rozwiązania

{"register":{"columns":[]}}