W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Miasto Sanok a Podkarpacka Dolina Wodorowa – debata ekspercka

18.08.2021

O szansach i wyzwaniach dla Sanoka w kontekście powstania Podkarpackiej Doliny Wodorowej rozmawiali dziś uczestnicy debaty eksperckiej, zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zabierająca głos podczas debaty dotyczącej szans i wyzwań dla Sanoka w kontekście powstania Podkarpackiej Doliny Wodorowej

W wydarzeniu wzięli udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, starostwa powiatu sanockiego Stanisław Chęć, burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski, rektor Politechniki Rzeszowskiem im. I. Łukasiewicza prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku dr hab. Elżbieta Cipora, przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych w Krajowej Izbie Gospodarczej Tomoho Umeda, p.o. prezes Zarządu Autosan Adam Smoleń, dyrektor Regionu Podkarpackiego BGK Beata Rapa, Prezes Zarządu SPGK Sanok dr Krzysztof Jarosz.

–  Nie mam wątpliwości, że wodór jest przyszłością i tym zasobem, którego wykorzystanie chcemy rozwijać. Zrobiliśmy już pierwszy krok, premier Mateusz Morawiecki, biorąc pod uwagę nasz potencjał, zdecydował o utworzeniu Doliny Wodorowej właśnie w naszym regionie – powiedziała wojewoda Ewa Leniart otwierając konferencję. 

–  Sanok ma możliwość odegrać istotną rolę w powodzeniu tego przedsięwzięcia i być jednym z największych jego beneficjentów. Tu jest ulokowana produkcja pojazdów gotowych do implementacji zasilania wodorowego. Tu powstają gotowe rozwiązania, na które nie musimy czekać latami – dodała Ewa Leniart. 

Takimi rozwiązaniami dysponuje Autosan. Firma już od pewnego czasu przygotowuje swój projekt pojazdu o zasilaniu wodorowym. 

– Jesteśmy w trakcie budowy prototypu, który jest już na linii montażowej. Autobus jest zaprojektowany i jest właśnie budowany. Pod koniec września, powinien się już pojawić na ulicach Sanoka – przyznał w trakcie dyskusji prezes Autosanu Adam Smoleń.

Uczestnicy debaty rozmawiali m.in. o kwestiach związanych z technologią wodorową, perspektywami rozwoju w tym obszarze i współpracy międzynarodowej.

Powstanie „Podkarpackiej Doliny Wodorowej” pozwoli wykorzystać potencjał regionu w zakresie nowoczesnych technologii, zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę. Transfer wiedzy oraz wdrażanie innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii umożliwi rozwój konkurencyjnej gospodarki regionu oraz wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw.

List intencyjny na rzecz utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej został podpisany 18 maja br. w podrzeszowskiej Jasionce. Strony zadeklarowały wtedy m.in.:

  • współpracę na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego w celu zbudowania Doliny Wodorowej,
  • wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego w celu budowy łańcucha wartości gospodarki wodorowej przez realizację innowacyjnych przedsięwzięć naukowych, technologicznych, przemysłowych oraz projektów inwestycyjnych,
  • prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych ukierunkowanych na zastosowanie wodoru jako paliwa dla zeroemisyjnego transportu,
  • analizę oraz planowanie działań, inicjatyw i przedsięwzięć związanych z gospodarką wodorową oraz optymalizacją energetyczną z wykorzystaniem wodoru,
  • organizowanie i uczestniczenie w dialogu pomiędzy interesariuszami (ekspertami, przedstawicielami instytucji publicznych, przedsiębiorstwami energetycznymi, operatorami i dystrybutorami, a także środowiskiem naukowym) zainteresowanymi działaniami w obszarze gospodarki wodorowej, jak również integrację branży.
{"register":{"columns":[]}}