W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podkarpackie uczciło Powstańców

02.08.2023

Mieszkańcy Rzeszowa uczcili pamięć Powstańców Warszawskich i cywilnych ofiar zrywu z 1944 r. Na terenie całego województwa w godzinę „W” zabrzmiały syreny.

Podkarpaccy policjanci z flagai i sztandarami
Obchody w stolicy Podkarpacia zostały zorganizowane przez dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Prezydenta Miasta Rzeszowa, dowódcę 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, dowódcę 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki.
Równo o 17:00 rozpoczęły się uroczystości rocznicowe przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”. Jako pierwsza wybrzmiały syrena alarmowa, po czym w akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego na maszt podniesiono Flagę Państwową.
Do uczestników wydarzenia list skierowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, który został odczytany przez wicewojewodę Jolantę Sawicką.

 

⁃ Uczestniczymy w uroczystościach, które przypominają Nam o tysiącach polskich powstańców, dorosłych i dzieciach, o żołnierzach, harcerzach, sanitariuszkach i sanitariuszach, o duchownych oraz zwykłych mieszkańcach Warszawy, którzy po latach ucisku, strachu i terroru chwycili za broń, stając to nierównej walki z wojskami III Rzeszy – pisała Ewa Leniart.

 

Wojewoda zwróciła uwagę na potrzebę pielęgnowania pamięci o heroizmie Powstańców.

 

⁃ Ich determinacja i zaangażowanie do walki stało się wzorem do naśladowania, a bohaterska postawa tysięcy warszawskich powstańców zasługuje na najwyższe uznanie i pamięć, którą należy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. To właśnie kultywowanie pamięci o wielkich wydarzeniach scala i jednoczy Naród, który gromadząc się na uroczystościach rocznicowych oddaje hołd wszystkim tym, którzy zginęli byśmy mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju – pisała.

 

Po zakończeniu uroczystości na placu przed pomnikiem, odbyła się Msza Święta w Kościele pw. Św. Krzyża przy ul. 3 Maja, celebrowana w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy.
{"register":{"columns":[]}}