W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poprawa infrastruktury przeciwpowodziowej – podsumowano dotychczasowe działania

26.02.2021

​Podsumowanie działań realizowanych przez Wody Polskie w odniesieniu do infrastruktury przeciwpowodziowej oraz określenie planów w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, która jest niezwykle istotna dla naszego regionu to główne tematy dzisiejszego briefingu wojewody podkarpackiego Ewy Leniart i dyrektora RZGW w Rzeszowie Małgorzaty Wajdy.

Konferencja prasowa wojewody nt. poprawy infrastruktury przeciwpowodziowej

– Jesteśmy uczestnikami i obserwatorami licznych wydarzeń związanych z powodziami, które praktycznie rokrocznie nawiedzają Podkarpacie i wiemy, jak ważna dla naszego regionu jest ochrona przeciwpowodziowa. Ubiegły rok był rokiem specyficznym, ponieważ mieliśmy do czynienia z tzw. „powodzą błyskawiczną”, która dotknęła część powiatów naszego województwa – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podkreślając rolę zbiornika retencyjnego w miejscowości Siedleczka.

Jak zaznaczyła wojewoda, ochrona przeciwpowodziowa wiąże się z budowaniem i utrzymaniem wałów, ale także innej infrastruktury przeciwpowodziowej. – Raport , który w 2015 przedstawiła Najwyższa Izba Kontroli wskazywał ze prawie 30 proc. terenów województwa podkarpackiego znajduje się w obszarach zagrożenia powodzią. W związku z tym ochrona przeciwpowodziowa i związana z nią infrastruktura pozostają w szczególnym zainteresowaniu zarówno wojewody, jak też instytucji  Wód Polskich – mówiła wojewoda.

Działania Wód Polskich związane z rozwojem i poprawą infrastruktury przeciwpowodziowej omówiła dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Małgorzata Wajda.

– Wody Polskie działają wielopłaszczyznowo – nie tylko rozbudowują i budują obwałowania, ale też przygotowują do realizacji zbiorniki retencyjne, zbiorniki suche oraz zbiorniki mokre z rezerwą powodziową. Takim przykładem jest zbiornik Kąty – Myscowa, który będzie spełniał zarówno zadania z zakresu ochrony przeciwpowodziowej, ale przede wszystkim zapewni wodę zdatną do picia mieszkańcom gmin położonych wzdłuż Wisłoki poprzez regulację przepływów – powiedziała Małgorzata Wajda.

Dyrektor RZGW mówiła także o pozyskiwaniu środków finansowych, które co roku są większe. – W tym roku na realizację zadań mamy w planie zabezpieczoną kwotę ponad 122 mln zł. Na prace utrzymaniowe na terenie całego regionu wodnego mamy środki ok. 18 mln – podkreśliła.

Małgorzat Wajda mówiła o najważniejszych tegorocznych zadaniach. Wymieniła m. in działania modernizacyjne związane z wałami Łęgu na terenie gminy Gorzyce. Inne inwestycje, na które planowane jest uzyskanie w 2021 roku pozwoleń na realizację to przede wszystkim Strug i  Młynówka.

Dyrektor Wajda odniosła się również do aktualnej sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej podkreślając, ze RZGW w Rzeszowie  oraz podległe jednostki terenowe na bieżąco monitorują stany wód, wałów przeciwpowodziowych oraz newralgiczne miejsca zatorogenne (w ciągu ostatniego tygodnia nie stwierdzono zatorów).

{"register":{"columns":[]}}