W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Regionalna Składnica Zabytków Archeologicznych oficjalnie otwarta

19.05.2021

Regionalna Składnica Zabytków Archeologicznych w Zgłobniu została dziś oficjalnie otwarta. Uroczystość zbiegła się z obchodzonym w tym tygodniu Międzynarodowym Dniem Muzeów. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

 Regionalna Składnica Zabytków Archeologicznych oficjalnie otwarta

Nowa składnica  Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, które jest instytucja kultury Samorządu Województwa Podkarpackiego,  mieści się w odremontowanym zabytkowym szesnastowiecznym dworze – spichlerzu  w Zgłobniu. Rewitalizacja obiektu trwała ponad 10 lat. Na potrzeby muzeum został  utworzony magazyn, w którym gromadzone będą artefakty pochodzące z badań i nadzorów archeologicznych prowadzonych na terenie województwa podkarpackiego.

Na powierzchni 350 mznajdą miejsce przede wszystkim magazyny wyposażone w sprzęt, który umożliwi maksymalne wykorzystanie miejsca oraz pracownia, gdzie eksponaty będą przyjmowane, klasyfikowane oraz przygotowywane do przechowywania. Rewitalizacja i przebudowa budynku została tak zaprojektowana, aby umożliwić  studentom i naukowcom z Uniwersytetu Rzeszowskiego jak najlepsze warunki do prowadzenia badań zgromadzonego materiału. Obiekt z racji swojej funkcji i przeznaczenia nie będzie dostępny dla grup zwiedzających. Ze względów bezpieczeństwa, nie będzie w nim także prowadzona  działalność wystawiennicza.

Dzisiejsza uroczystość była również okazją do wręczenia pracownikom Muzeum odznaczeń państwowych i resortowych.

– 86 lat działalności Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz  ponad 30 lat działalności Muzeum Etnograficznego sprawia, że nie sposób wymienić wszystkich, którzy znacząco przyczynili się do rozkwitu instytucji. Nie sposób podziękować wszystkim tym, którzy zapisali się na kartach historii Muzeów. Nie sposób podziękować  kilku pokoleniom darczyńców, którzy właśnie tu złożyli swe rodzinne pamiątki, swoje znaleziska, wierząc, że będą służyły społeczeństwu – przybliżając nasze piękne narodowe dziedzictwo. Dlatego dziś dziękując i gratulując odznaczonym i wyróżnionym pozwólcie Państwo – że za waszym pośrednictwem – podziękuję pokoleniom muzealników, którzy przez te wszystkie lata tworzyli historię i kreowali wizerunek rzeszowskich muzeów. Podziękuję wszystkim tym, którzy pozostali wierni wartościom wyznawanym przez założyciela placówki, Franciszka Kotuli. Człowieka, który kochał Rzeszów i jego historię, dokładając wszelkich starań, aby losy miasta poznała jak największa liczba mieszkańców oraz przyjezdnych – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

***

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie jest instytucją wielodziałową mieszczącą się w zabytkowym siedemnastowiecznym popijarskim gmachu przy ulicy 3 Maja 19. Powstałe w 1935 roku Muzeum było w latach 30. instytucją społeczną i znajdowało się od 1940 roku w kamieniczce w Rynku. W tamtym czasie pozyskiwane muzealia odnosiły się do lokalnego profilu. Po 1945 roku instytucja funkcjonowała jako Muzeum Miasta Rzeszowa, a od 1951 roku pod nazwą Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Po drugiej wojnie światowej nastąpił rozwój miasta i jednocześnie naszej instytucji. W początku lat 50. popijarski klasztor został przeznaczony na stałą siedzibę Muzeum, gdzie do dzisiaj działamy. W okresie powojennym dość intensywnie powiększały się zbiory etnograficzne, które były pozyskiwane w pełni profesjonalnie, a dział był jednym z wiodących. Od lat 60., w związku z dynamicznym rozwojem całej instytucji, zostało powiększone grono muzealników, a ich dzisiejsi następcy realizują nowe i ważne przedsięwzięcia.

{"register":{"columns":[]}}