W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Eksport

Żywność wywożona z Unii Europejskiej w celu wprowadzenia na rynek w państwie trzecim powinna być zgodna z wymogami prawa żywnościowego, chyba że władze kraju przywozu postanowiły inaczej lub przepisy ustawowe, wykonawcze, normy, kodeksy praktyk oraz inne procedury prawne i administracyjne obowiązujące w kraju przywozu stanowią inaczej.

Jeżeli zastosowanie mają postanowienia umowy dwustronnej zawartej przez Unię Europejską i państwo trzecie, żywność wywożona z Unii Europejskiej do państwa trzeciego musi być zgodna z tą umową.

Kontrola jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych wywożonych za granicę ma charakter dobrowolny i może zostać przeprowadzona wyłącznie na wniosek przedsiębiorcy w ramach oceny jakości handlowej. Wyjątek stanowią świeże owoce i warzywa. Potwierdzeniem spełnienia przez oceniany artykuł rolno-spożywczy wymagań określonych w przepisach o jakości handlowej oraz deklarowanych przez producenta jest Świadectwo jakości handlowej wydawane przez Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora JHARS. Więcej informacji znajduje się w zakładce Ocena jakości handlowej.

W przypadku świeżych owoców i warzyw, dla których ustanowiono normy handlowe Unii Europejskiej, zgodnie z rozporządzeniem nr 543/2011, kontrola jest prowadzona na podstawie analizy ryzyka uwzględniającej wyniki wcześniejszych kontroli. Więcej informacji znajduje się w zakładce Świeże owoce i warzywa.

Formularz Wniosku o dokonanie oceny jakości handlowej artykułów rolno- spożywczych znajduje się w zakładce Wzory dokumentów.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
08.02.2021 13:14 Karolina Młynarczyk
Pierwsza publikacja:
08.02.2021 13:14 Karolina Młynarczyk
{"register":{"columns":[]}}