W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Opłaty za kontrole graniczne

Z dniem 1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie zmiana art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2178 ze zm.), zgodnie z którym przedsiębiorcy będą obowiązani wnosić opłaty za czynności przeprowadzone w ramach kontroli granicznej jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w każdym wypadku przeprowadzania tego rodzaju kontroli. Oznacza to, że przedsiębiorca obowiązany będzie ponieść opłaty za czynności przeprowadzone w ramach kontroli granicznej, niezależnie od jej wyniku.

Na zdjęciu znajduje się pięć słupków monet składających się z kilku lub kilkunastu monet w słupku, ułożonych w kolejności rosnącej

W przypadku pozostałych rodzajów kontroli, opłaty należne będą na dotychczasowych zasadach, tj. gdy w wyniku kontroli stwierdzono, że artykuły rolno-spożywcze nie odpowiadają wymaganiom w zakresie jakości handlowej wynikającym z przepisów o jakości handlowej lub wymaganiom dodatkowym zadeklarowanym przez producenta.
Opłaty za czynności kontrolne należy wpłacać na rachunek bankowy Wojewódzkiego inspektoratu JHARS w Kielcach.
Stawki należnych opłat określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 października 2016 r. w sprawie stawek opłat za czynności przeprowadzone w ramach kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.