W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne zatrzymania za składowanie odpadów niebezpiecznych

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Częstochowy zatrzymali kolejne 9 osób podejrzanych o udział w procederze nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów. Do zatrzymań doszło na terenie czterech województw. W śledztwie efektem którego są zatrzymania, brali udział inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach

Zatrzymania w sprawie nielegalnego składowania odpadów

Inspektorzy Ochrony Środowiska Zbigniew Urbanik oraz Włodzimierz Karcz, pracujący na co dzień w częstochowskiej Delegaturze Inspektoratu, decyzją zarządzeniem Prokuratora Krajowego zostali powołani w skład zespołu śledczego w lutym 2019 roku. Od tej pory, we współpracy z częstochowską Policją oraz Prokuraturą Regionalną prowadzili czynności w sprawie przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wynajmowali obiekty i nieruchomości, na których porzucali ogromne ilości odpadów niebezpiecznych, nie zabezpieczając ich i zagrażając tym samym nie tylko środowisku, ale także sprowadzając zagrożenie na ludzi.

Śledztwo prowadzone pod kierownictwem Prokuratury Regionalnej w Katowicach w ostatecznej formie objęło kilkanaście miejsc składowania odpadów na terenie gminy Toszek, Zawiercia, Częstochowy, Gliwic, Wojkowic, Chybia, Odonowa w województwie świętokrzyskim, Trzyciąża oraz Spytkowic w województwie małopolskim. Inspektorzy, realizując zadania wyznaczone w Planie czynności śledczych, analizowali akta śledztwa udostępnione przez Prokuraturę Regionalną pod kątem wszystkich czynności związanych bezpośrednio (np. zanieczyszczenie środowiska), jak i pośrednio (np. ewidencja odpadów) z przestrzeganiem przepisów ochrony środowiska.

W ramach śledztwa osiem razy badane było powietrze w miejscach gdzie porzucono odpady, trzykrotnie pobrano do badań próby wody powierzchniowej, ścieków i gleby. Oficjalna korespondencja z Prokuraturą Regionalną liczy sześćdziesiąt dwa pisma, zawierające między innymi wnioski z analizowanych akt śledztwa, wyniki analiz badanych prób, informacje które inspektorzy uzyskali od samorządów, innych podmiotów administracji publicznej oraz Straży Pożarnej.

{"register":{"columns":[]}}