W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar odpadów w starej lokomotywowni w Kaczycach

Pożar odpadów w starej lokomotywowni w Kaczycach Od soboty inspektorzy codziennie prowadzą działania w Kaczycach, gdzie miał miejsce pożar odpadów.

Wóz Państwowej Straży Pożarnej podczas czynności zabezpieczających

24 czerwca 2023 r. na terenie byłej Kopalni Węgla Kamiennego Morcinek w Kaczycach doszło do pożaru starej lokomotywowni, w której znajdowały się odpady niebezpieczne.
W sztabie kryzysowym powołanym przez Wojewodę Śląskiego udział brała Agata Bucko-Serafin Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Na miejscu pożaru od soboty codziennie obecni są również inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy monitorują ewentualne rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń powstałych w związku z pożarem, w tym sprawdzają czy nie dochodzi do zanieczyszczenia rzeki Olzy, a także współpracują z prowadzącymi w dalszym ciągu akcję gaśniczą jednostkami Straży Pożarnej.

Próby wody z Olzy pobierane były każdego dnia od soboty do wtorku, w dwóch miejscach na samej rzece (na wysokości lokomotywowni oraz przy wylocie kanalizacji deszczowej w okolicach ul. Kłosowej), a także ze stawu znajdującego się pomiędzy miejscem pożaru a Olzą. Wyniki badań prób pobranych podczas weekendu nie wskazują, aby w wyniku pożaru doszło do skażenia wody w rzece.

W zakresie substancji priorytetowych tj. benzenu i naftalenu wszystkie wyniki badań wystąpiły poniżej granicy oznaczalności i nie przekraczały dopuszczanej przepisami normy jakości. Do badań pobrana została również próba ziemi przesączonej odciekami z akcji gaśniczej. Wyniki tych analiz, ze względu na obowiązującą metodologię, znane będą za kilka dni. W jednej z dwóch spółek będących nowym właścicielem terenu rozpoczęła się kontrola interwencyjna. Przedstawiciel spółki został zobowiązany do odpompowania wód pożarniczych z terenu. Decyzje o dalszych czynnościach będą podejmowane po zakończeniu akcji gaśniczej.

 

 


Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska kilkakrotnie prowadził działania kontrolne na tym terenie. Informacje o wynikach kontroli przekazywał Wójtowi Gminy Zebrzydowice zwracając się o rozważenie możliwości usunięcia odpadów w myśl art. 26 a ustawy o odpadach oraz informując o możliwości wystąpienia o środki finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Dwukrotnie składał także zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Cieszynie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nielegalnym składowaniu odpadów niebezpiecznych w taki sposób i w takich warunkach, że może to zagrozić zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody i powierzchni ziemi

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}