W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania WIOŚ w Warszawie spowodowały, że rozpoczęło się usuwanie niebezpiecznych odpadów w Radomiu.

Pracownik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie kontroluje usuwanie niebezpiecznych odpadów. Po jego prawej stronie stoją na palecie dwie beczki o pojemności 200 l każda. W tle znajduje się samochód ciężarowy oraz wózek widłowy.

18.04.2024

W dniu 16 kwietnia 2024r. rozpoczęło się usuwanie odpadów niebezpiecznych zdeponowanych na ul. Ofiar Firleja w Radomiu.

Dla przypomnienia - w dniu 6 lipca 2022 r., inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, Delegatura w Radomiu, wraz z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji, Prokuratury Okręgowej w Radomiu, Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu  przeprowadzili wspólne działania na terenie posesji zlokalizowanej w Radomiu, przy ul. Ofiar Firleja 7. Powyższe działania prowadzone były w związku z podejrzeniem nielegalnego składowania odpadów na terenie wskazanej powyżej posesji. W toku prowadzonych działań ustalono, iż w budynku zlokalizowanym przy zachodniej granicy posesji magazynowane są odpady w:

- pojemnikach typu „mauzer” o poj.  1m3 każdy  – 48 szt., 

- beczkach metalowych i z tworzyw sztucznych o poj. 200 l każda – 200 szt.,

- opakowaniach typu big-bag o poj. ok. 1m3 każdy – 67 szt.

Drugie pomieszczenie budynku było w całości wypełnione zbiornikami typu mauzer lub beczkami o pojemności 200 l zawierającymi niezidentyfikowane substancje. Z uwagi na rozlokowanie odpadów, niemożliwe było ich zinwentaryzowanie. Ponadto na naczepie samochodu ciężarowego, którym dowożono odpady znajdowały się beczki metalowe i z tworzyw sztucznych o poj. 200 l każda – 44 szt. ustawione na drewnianych paletach.

Badania przeprowadzonych przez Centralne Laboratorium Badawcze Oddział w Warszawie wskazały występowanie w badanych próbkach substancji niebezpiecznych.

Na podstawie dokonanych ustaleń WIOŚ w Warszawie skierował wniosek do Prezydenta Miasta Radomia o podjęcie na podstawie art. 26a ustawy o odpadach, o podjęcie działań w celu usunięcia wskazanych powyżej odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania.

Usuwanie odpadów odbywa się na podstawie umowy między Gminą Radom, a wynajętą firmą zewnętrzną. Odpady zostaną unieszkodliwione w instalacji termicznego przekształcania.

Termin zakończenia usuwania wyznaczony został na 18 czerwca 2024 roku.

WIOŚ w Warszawie skierował także do Prokuratury Rejonowej w Radomiu zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 183 par. 1 Kodeksu karnego.

{"register":{"columns":[]}}