W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Komunikaty

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 6.03.2024 r. - Ankieta dotycząca oczyszczalni ścieków za 2023 r. (wersja edytowalna)

W związku z aktualizacją Wojewódzkiej Bazy Oczyszczalni Ścieków Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Warszawie prosi o podanie informacji w załączonej ankiecie, dotyczącej oczyszczalni ścieków z uwzględnieniem gospodarki ściekowej i osadowej za 2023 rok. Dane zamieszczane w ankiecie powinny dotyczyć jednego obiektu i należy odrębnie sporządzić informację dla każdej z prowadzonych oczyszczalni.

Informacje ujęte w ankiecie powinny zawierać dane dotyczące oczyszczalni ścieków odprowadzających ścieki oczyszczone do wód lub do ziemi, z wyjątkiem podczyszczalni i oczyszczalni wód deszczowych
i roztopowych.

Zwraca się uwagę na konieczność zapewnienia spójności danych przesłanych do WIOŚ w Warszawie z:

  • informacją przesyłaną do zarządów zlewni PGW Wody Polskie (obszarowo właściwych ze względu na położenie instalacji) w związku z opłatami za usługi wodne za rok 2023,
  • informacjami zawartymi w sprawozdaniach GUS tj. OS-3 (Sprawozdanie o gospodarowaniu wodą, ściekach i ładunkach zanieczyszczeń), OS-5 (Sprawozdanie z oczyszczalni ścieków miejskich
    i wiejskich) za rok 2023.

Termin na przekazanie powyższych danych, do WIOŚ w Warszawie, został wyznaczony w taki sposób, aby możliwe było ich sporządzenie na podstawie sprawozdań/oświadczeń wskazanych powyżej, których obowiązek sporządzenia wynika z przepisów prawa.

Wypełnioną ankietę proszę przekazać do WIOŚ w Warszawie w terminie do dnia 15 kwietnia 2024 r.

Formularz ankiety w formacie pdf (wersja edytowalna) zamieszczony został poniżej.

Załącznik: Ankieta dotycząca oczyszczalni ścieków za rok 2023.

Materiały

Ankieta dotycząca oczyszczalni ścieków
Ankieta​_WIOŚ​_w​_Warszawie​_oczyszczalnia​_za​_2023​_r​_z​_RODO.pdf 1.33MB
Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 18.08.2022 r. w sprawie zgłaszania wniosków o podjęcie interwencji w zakresie przestrzegania przepisów ochrony środowiska
18.08.2022

W ślad za Komunikatem Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 30 kwietnia 2020 r., przypominamy, że od 4 maja 2020 r. w WIOŚ w Warszawie został wprowadzony zmianowy czas pracy, tj. 24 h na dobę przez 7 dni w tygodniu.

W związku z powyższym, telefoniczne i elektroniczne wnioski o podjęcie interwencji w zakresie zaobserwowanych przez mieszkańców Mazowsza naruszeń przepisów ochrony środowiska należy zgłaszać zgodnie z poniższym harmonogramem:

Obszar działania

WIOŚ w Warszawie

 

 

Dni robocze w godzinach

7:00 - 15:30

 

 

 

Dni robocze w godzinach

15:30 - 7:00

oraz

soboty, niedziele
i dni ustawowo wolne od pracy

 

Delegatura w Ciechanowie

(powiaty: żuromiński, mławski, ciechanowski, płoński, pułtuski, legionowski, nowodworski)

tel. (23) 672 38 62

tel. (23) 672 59 55

tel./fax. (23) 672 52 61

ciechanow@warszawa.wios.gov.pl

tel. 692 495 847

interwencje@warszawa.wios.gov.pl

 

Delegatura w Mińsku Mazowieckim

(powiaty: wołomiński, węgrowski, sokołowski, miński, otwocki, garwoliński, siedlecki, łosicki, m. Siedlce)

tel. (25) 758 46 85

tel./fax. (25) 758 30 40

minsk@warszawa.wios.gov.pl

Delegatura w Ostrołęce

(powiaty: przasnyski, makowski, ostrowski, wyszkowski, ostrołęcki, m. Ostrołęka)

tel. (29) 760 03 21

tel./fax. (29) 760 03 24

ostroleka@warszawa.wios.gov.pl

Delegatura w Płocku

(powiaty: sierpecki, gostyniński, sochaczewski, grodziski, żyrardowski, płocki, m. Płock)

tel. (24) 262 94 01

tel. (24) 264 51 99

tel./fax. (22) 651 07 07

w. 4000

plock@warszawa.wios.gov.pl

Delegatura w Radomiu

(powiaty: grójecki, białobrzeski, kozienicki, przysuski, szydłowiecki, zwoleński, lipski, radomski, m. Radom, gm. Góra Kalwaria i Tarczyn)

tel. (48) 364 00 46

fax. (48) 366 97 11

radom@warszawa.wios.gov.pl

WIOŚ w Warszawie

(m. st. Warszawa, powiaty: warszawski zachodni, pruszkowski, piaseczyński – z wyłączeniem gm. Góra Kalwaria i Tarczyn)

tel. (22) 651 06 78

tel. (22) 651 06 60

fax. (22) 651 06 76

warszawa@warszawa.wios.gov.pl

 

 

Jednocześnie informujemy, że działania WIOŚ w Warszawie w zakresie podejmowania interwencji w dni robocze w godzinach 15:30 - 7:00 oraz soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy ukierunkowane są głownie na podejmowanie działań w zakresie przeciwdziałania poważnym awariom przemysłowym oraz w sprawach, gdzie istnieje realne zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz dla środowiska.

Wnioski o interwencje zgłoszone w dni robocze (poniedziałek-piątek) od 15:30 do 7:00 oraz soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy, które nie dotyczą przeciwdziałania poważnym awariom przemysłowym oraz spraw, gdzie istnieje realne zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi i środowiska, a także skierowane na adresy WIOŚ w Warszawie (tj. na inny adres skrzynki e-mail niż interwencje@warszawa.wios.gov.pl), będą rozpatrywane w najbliższym dniu roboczym przez jednostkę WIOŚ w Warszawie właściwą dla miejsca zgłaszanego zdarzenia.

Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w sprawie kontroli przeprowadzonych w 2021 r. dotyczących zawartości siarki w paliwach (ciężki olej opałowy i paliwo stosowane do silników statków żeglugi śródlądowej)
28.03.2022

Realizując zadania wynikające z ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 133 ze zm.) w 2021 r. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie przeprowadził:

1) 10 kontroli instalacji energetycznego spalania paliw stosujących ciężki olej opałowy, zlokalizowanych na terenach zakładów przemysłowych oraz gospodarstw rolnych, w tym:

  • 1 kontrolę instalacji energetycznego spalania paliw, posiadającej pozwolenie zintegrowane lub pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, dla których ma zastosowanie § 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 1 grudnia 2016 r. w sprawie wymagań jakościowych dotyczących zawartości siarki dla olejów oraz rodzajów instalacji i warunków, w których będą stosowane ciężkie oleje opałowe (Dz.U. z 2016 r., poz. 2008);
  • 2 kontrole instalacji energetycznego spalania paliw stosujących ciężki olej opałowy, których eksploatacja wymaga zgłoszenia z uwagi na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza;
  • 4 kontrole instalacji energetycznego spalania paliw stosujących ciężki olej opałowy jedynie do rozpalania;
  • 3 kontrole instalacji stosujących ciężki olej opałowy, posiadającej pozwolenie zintegrowane lub pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, dla której nie ma zastosowania § 3 ww. rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 1  grudnia 2016 r. w sprawie wymagań jakościowych dotyczących zawartości siarki dla olejów oraz rodzajów instalacji i warunków, w których będą stosowane ciężkie oleje opałowe;

2) 19 kontroli statków żeglugi śródlądowej stosujących jako paliwo do silników olej napędowy lub paliwo żeglugowe (statki wpisane do rejestru prowadzonego przez Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy Delegatura w Warszawie).

 

Kontrole w tym zakresie zostały przeprowadzone:

  • w oparciu o analizy wyników pomiarów emisji do powietrza prowadzonych przez zobowiązane do tego zakłady (pomiary automonitoringowe i okresowe);
  • na podstawie analizy dokumentów związanych z problematyką kontroli (np. świadectwa jakości stosowanych paliw, dokumenty zakupu paliw).

Przeprowadzone kontrole nie wykazały naruszeń dotyczących stosowania paliwa, które nie spełniałoby wymagań jakościowych w zakresie dopuszczalnej zawartości siarki, określonych w ww. rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 1 grudnia 2016  r. w sprawie wymagań jakościowych dotyczących zawartości siarki dla olejów oraz rodzajów instalacji i warunków, w których będą stosowane ciężkie oleje opałowe.

Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 09.02.2022 r. - Ankieta dotycząca oczyszczalni ścieków za 2021 r. (wersja edytowalna)
09.02.2022

W związku z aktualizacją Wojewódzkiej Bazy Oczyszczalni Ścieków, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska zwraca się o podanie informacji w załączonej ankiecie, dotyczącej oczyszczalni ścieków z uwzględnieniem gospodarki ściekowej i osadowej za 2021 rok. Dane zamieszczane w ankiecie powinny dotyczyć jednego obiektu i należy odrębnie sporządzić informację dla każdej z prowadzonych oczyszczalni.

Informacje ujęte w ankiecie powinny zawierać dane dotyczące oczyszczalni ścieków wprowadzających ścieki oczyszczone do wód lub do ziemi, za wyjątkiem podczyszczalni i oczyszczalni wód deszczowych i roztopowych.

Zwraca się uwagę na konieczność zapewnienia spójności danych przesłanych do WIOŚ w Warszawie wraz z:

  • informacją przesyłaną do zarządów zlewni PGW Wody Polskie (obszarowo właściwych ze względu na położenie instalacji) w związku z opłatami za usługi wodne za rok 2021,
  • informacjami zawartymi w sprawozdaniach GUS tj. OS-3 (Sprawozdanie o gospodarowaniu wodą, ściekach i ładunkach zanieczyszczeń), OS-5 (Sprawozdanie z oczyszczalni ścieków miejskich i wiejskich) za rok 2021.

Jednocześnie WIOŚ w Warszawie zwraca się o przekazanie następujących informacji wraz z uzupełnioną ankietą:

  • czy wszystkie urządzenia wchodzące w skład instalacji oczyszczalni ścieków zostały poddane w 2021 r. corocznej kontroli stanu technicznego, wykonanej zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.), przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności. W przypadku nieprzeprowadzenia ww. kontroli, proszę wskazać konkretne urządzenia lub instalacje, wraz z podaniem przyczyny braku realizacji powyższego obowiązku;
  • czy podmiot posiada procedury i czy są one aktualne na wypadek zdarzeń awaryjnych, w celu niedopuszczenia do wprowadzenia do środowiska ścieków nieoczyszczonych, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości uruchomienia awaryjnego przesyłu lub transportu ścieków.

Termin na przekazanie powyższych danych, do WIOŚ w Warszawie, został wyznaczony w taki sposób, aby możliwe było ich sporządzenie na podstawie sprawozdań/oświadczeń wskazanych powyżej, których obowiązek sporządzenia wynika z przepisów prawa.

Wypełnioną ankietę proszę przekazać do WIOŚ w Warszawie w terminie do dnia 30 maja 2022 r.

Formularz ankiety za 2021 r. w formacie pdf i w formie edytowalnej, zamieszczony został poniżej.

Materiały

Ankieta WIOS oczyszczalnia za 2021 z RODO
Ankieta​_WIOS​_oczyszczalnia​_za​_2021​_z​_RODO.pdf 1.29MB
Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w sprawie ustalenia 24.12.2021 r. dniem wolnym od pracy
23.12.2021

24 grudnia 2021 r. dniem wolnym w zamian za święto 25 grudnia 2021 r.

Na podstawie Zarządzenia nr 23/2021 Mazowieckiego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie w sprawie ustalenia dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę 25 grudnia 2021 roku, ustala się dzień 24 grudnia 2021 r. dniem wolnym od pracy w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Warszawie.

Jednocześnie przypominamy, że przypadki naruszania przepisów ochrony środowiska, w tym z zakresu gospodarki odpadami można w tym czasie zgłaszać:

{"register":{"columns":[]}}