W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wody Polskie na Samorządowym Kongresie Finansowym Local Trends

13.05.2024

Mateusz Balcerowicz, zastępca prezesa Wód Polskich, wziął udział w sesji poświęconej zarządzaniu wodami opadowymi i adaptacji do zmian klimatu.

Mateusz Balcerowicz na Local Trends

Wystąpienie wprowadzające do sesji, wygłoszone przez prezesa Balcerowicza, wskazywało na konieczność właściwej identyfikacji obszarów narażonych na wody opadowe jako kluczowego kroku w ograniczaniu negatywnych skutków powodzi miejskich. Wiąże się to z zastosowaniem rozwiązań z zakresu zielono-błękitnej infrastruktury w ograniczaniu ryzyka powodziowego i przeciwdziałaniu skutkom suszy. A synergia działań wszystkich użytkowników wód w zlewni pozwoli przełożyć lokalne efekty na skalę makro i przyczynić się do poprawy stanu ilościowego i jakościowego wód w całej Polsce.

- Dla nas bardzo istotne jest, oprócz wszelkich narzędzi w postaci przepisów prawa, ich stosowania administracyjnego, kwestii finansowych, jest również współpraca i taką współpracę chciałbym w imieniu własnym, całych Wód Polskich, a także pani prezes Wód Polskich zadeklarować – powiedział w swoim wystąpieniu Mateusz Balcerowicz.  My chcemy wspierać i tworzyć synergię działań, jeśli chodzi o zarządzanie ryzykiem powodziowym czy suszowym. W związku z tym jesteśmy otwarci na dialog ze wszystkimi użytkownikami wód. Takimi specyficznymi użytkownikami wód są mieszkańcy miast a także jednostki samorządu terytorialnego.

- Dla przypomnienia dodam - kontynuował, że najważniejszym dokumentem w gospodarce wodnej w Polsce są plany gospodarowania wodami, one wynikają z Ramowej Dyrektywy Wodnej. Dlatego współpracując musimy pamiętać o zlewniowym zarządzaniu gospodarką wodną. Od tego nie odejdziemy i jeśli będziemy współpracować to tego musimy przestrzegać i włączyć do współpracy wszystkich interesariuszy.

W dyskusji prowadzonej przez Mirosława Proppé, Prezesa Zarządu Fundacji WWF Polska wzięli udział:

  • Mateusz Balcerowicz - Zastępca Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą;
  • Robert Gajda - Zastępca Prezesa Zarządu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
  • Ryszard Gajewski - Prezes Zarządu, Gdańskie Wody Sp. z o. o.;
  • Anna Graczyk - Wiceprezes Zarządu Aquanet S.A., Dyrektor Techniczny.

Wszyscy rozmówcy przykładali wagę do potrzeby dobrej współpracy administracji rządowej i samorządowej jako gwaranta sukcesu w dostosowaniu miast do  zmian klimatu i ograniczeniu zagrożeń z nich wynikających. Zaś rozbudowa błękitno-zielonej infrastruktury jest jednym ze skuteczniejszych narzędzi prowadzących do tego celu.

Kongres Local Trends to spotkanie przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, biznesu, nauki i administracji rządowej. W gronie ekspertów zasiadających w Radzie Programowej opracowywany jest program skoncentrowany na najistotniejszych kwestiach dla rozwoju polskich wsi, miasteczek, gmin, miast i regionów. Powstaje na nim przestrzeń do debaty na rzecz budowy silnych regionów. Więcej na stronie: https://localtrends.pl/.

{"register":{"columns":[]}}