Stop powodzi! Wody Polskie w Gliwicach wybrały wykonawcę koncepcji wykonania zbiornika przeciwpowodziowego Racławice Śląskie
16.06.2025
Wody Polskie w Gliwicach w ramach ustawy Prawo zamówień publicznych rozstrzygnęły zadania pn. „Wykonanie koncepcji dla zadania: Zbiornik przeciwpowodziowy Racławice Śląskie na rzece Osobłodze gm. Głogówek”. Koncepcja, którą opracuje wrocławska spółka PBW Inżynieria określi zasadność budowy zbiornika we wskazanej lokalizacji, dokona analizy korzyści z budowy obiektu przeciwpowodziowego oraz koszty jego realizacji.
Celem inwestycji będzie ochrona przeciwpowodziowa terenów położonych wzdłuż rzeki Osobłogi, aż do jej ujścia do Odry w Krapkowicach. Ta górska rzeka, zwykle spokojna, w czasie wezbrań pokazuje swoje niebezpieczne oblicze. Tak właśnie było we wrześniu 2024r, w czasie powodzi. W czasie wezbrań dopływ do koryta z topniejących śniegów czy wód opadowych na pogórzu jest intensywny. Wody powodziowe niezmiennie stwarzają zagrożenie dla zabudowy w dolinie rzeki. Wody Polskie w Gliwicach – administrator tego cieku, za sprawą wykonanej ekspertyzy uzyskają pełny ogląd sytuacji, pod względem zasadności realizacji inwestycji, jej formy i bilansu ekonomicznego, co przełoży się na wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców pobliskich miejscowości w przyszłości. Realizacja zadania ma więc kluczowe znaczenie dla uniknięcia, bądź zminimalizowania skutków przyszłych powodzi w tym regionie.
Celem i przedmiotem zamówienia jest wykonanie kompleksowej analizy oraz opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej wraz z wykonaniem modelowania hydraulicznego, koncepcji rozwiązań projektowych z analizą kosztów i korzyści, dotyczącej budowy zbiornika w Racławicach Śląskich. Efektem opracowania będą różne warianty rozwiązań, które pozwolą na ocenę skuteczności proponowanego zbiornika w zakresie redukcji fali powodziowej. Analiza przyniesie także odpowiedź na pytania o zasadności jego budowy bądź uzasadnienie odstąpienia od tej inwestycji. W przypadku zasadności budowy koncepcja wskaże wariant lub warianty, które zapewnią optymalną ochronę przed powodziami, przy jednoczesnym poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Koncepcja wskaże także, jaki obszar będzie chroniony przez zbiornik z podaniem liczby chronionej ludności oraz nieruchomościami i obszarami cennymi środowiskowo.
Opracowanie powstanie w terminie 5 miesięcy od daty podpisania umowy, jednak nie dłużej niż do 30.11.2025 roku. Jego koszt wyniesie blisko 580 tys. zł
Szczegółowe informacje, dotyczące postępowania przetargowego znajdują się: