Komunikat dotyczący pożaru hali produkcyjnej w Obornikach - zamknięcie drogi wodnej (Aktualizacja 29.05.2026)
27.05.2026
W związku z pożarem hali produkcyjnej w Obornikach oraz prowadzoną akcją gaśniczą wprowadzono czasowe zamknięcie śródlądowej drogi wodnej na rzece Warcie na odcinku Oborniki - Wronki. Służby apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności, niezbliżanie się do rzeki oraz śledzenie bieżących komunikatów.
29.05.2026
Informujemy, że opublikowaliśmy komunikat nawigacyjny 25/2026 dot. otwarcia dla żeglugi rzeki Warty w km 207+500 – km 170+000 tj. odcinek Obroniki-Wronki (załącznik).
Po zakończeniu niezbędnych działań związanych z monitorowaniem sytuacji po pożarze hali produkcyjnej w Obornikach oraz ocenie warunków na rzece, przywrócono możliwość bezpiecznego korzystania z drogi wodnej.
Dziękujemy wszystkim służbom i instytucjom za współpracę oraz sprawne działania prowadzone w trosce o bezpieczeństwo ludzi i środowiska.
28.05.2026
Pożar hali produkcyjnej w Obornikach został ugaszony, ale działania służb nadal trwają.
Przez cały czas byliśmy na miejscu zdarzenia, monitorując sytuację na Warcie. Wody Polskie reprezentował Zastępca Dyrektora ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Błażej Waligórski, Dyrektor Zarządu Zlewni w Poznaniu Artur Grześkowiak oraz pracownicy Nadzoru Wodnego Oborniki.
Wycieki kwasów z rozszczelnionych zbiorników znajdujących się we wnętrzu hali zostały zabezpieczone. Najważniejsza informacja - nic nie przedostało się do Warty i nie doszło do skażenia wód. Zagrożenie zostało opanowane, a służby monitorują sytuację.
Nadal obowiązuje komunikat nawigacyjny dot. zamknięcia śródlądowej drogi wodnej na rzece Warcie na odcinku Oborniki – Wronki (załącznik). Działania mają charakter prewencyjny i wynikają z troski o bezpieczeństwo mieszkańców. Jednocześnie, zgodnie z informacjami przekazanymi podczas nocnej konferencji prasowej, nie występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców ani środowiska.
Pracownicy Nadzoru Wodnego w Obornikach prowadzą wzmożony monitoring rzeki Warty.
27.05.2026
Z uwagi na możliwość przedostania się zanieczyszczeń do rzeki Warty w związku z pożarem hali produkcyjnej w Obornikach oraz prowadzoną akcją gaśniczą zamyka się śródlądową drogę wodną rzeki Warty od km 207+500 do km 170+000, tj. na odcinku Oborniki – Wronki.
Apelujemy do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności oraz niezbliżanie się do rzeki w pobliżu miejsca zdarzenia.
Na miejscu pracują służby ratunkowe. Prosimy o śledzenie bieżących komunikatów oraz stosowanie się do zaleceń służb.
Materiały
Komunikat dot. zamknięcia drogi wodnej w związku z akcją gaśniczą w ObornikachKomunikat_24_2026.pdf 0.69MB Komunikat dot. otwarcia drogi wodnej w km 207+500 – km 170+000 tj. odcinek Obroniki-Wronki
Komunikat_25_2026_na_str.pdf 0.24MB