W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział w konferencjach branżowych: rozwój kompetencji i budowanie współpracy

11.09.2025

Wrzesień to doskonały czas na pogłębianie wiedzy, wymianę doświadczeń oraz budowanie relacji w branży, również w tej wodnej. Udział w konferencjach branżowych stanowi kluczowy element strategii rozwoju Dyrekcji RZGW w Poznaniu, pozwalając na śledzenie najnowszych trendów, innowacji i wyzwań w zakresie gospodarki wodnej, hydrotechniki oraz ochrony przeciwpowodziowej.

nowa

02.09.2025 Nowy Młyn (Gmina Rogoźno) - Wspólnie dla ochrony wód

2 września 2025 r. w Porcie Nowy Młyn odbyła się V edycja Konferencji „Ochrona Wód”, która zgromadziła naukowców, praktyków oraz pasjonatów gospodarki wodnej z całej Polski.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu: Marta Janczak – Zastępca Dyrektora ds. Usług Wodnych i Zarządzania Środowiskiem Wodnym oraz Artur Grześkowiak – Dyrektor Zarządu Zlewni w Poznaniu.

Jednym z prelegentów podczas spotkania był Dyrektor Artur Grześkowiak, który zaprezentował temat: „Założenia i uwarunkowania realizacyjne projektów poprawy retencji i zwiększenia bioróżnorodności w zlewniach wybranych cieków na obszarze działania Zarządu Zlewni w Poznaniu”.

 

03-05.09.2025 Kraków - Gospodarowanie wodami i bezpieczeństwo przeciwpowodziowe

W dniach 3-5 września 2025 roku w Krakowie odbył się IV Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. To wydarzenie, które od lat gromadzi ekspertów, naukowców, przedstawicieli instytucji rządowych i samorządowych z całej Polski, stanowi platformę wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie zarządzania wodami oraz bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.

Wśród reprezentantów Wód Polskich RZGW Poznań udział wzięli Zastępca Dyrektora ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Błażej Waligórski oraz Kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Anna Andrzejak. Ich obecność umożliwiła nie tylko prezentację działań i rozwiązań na poziomie regionalnym, ale także nawiązanie kontaktów z innymi specjalistami z kraju, co ma kluczowe znaczenie dla skutecznej realizacji działań zapobiegawczych i reagowania na zagrożenia hydrologiczne.

 

09.09.2025 Kraków - Konferencja Techniczna Kontroli Zapór: Wyzwania w hydrotechnice

9 września w Krakowie rozpoczęła się XXI edycja Konferencji Technicznej Kontroli Zapór #TKZ2025, będąca jedną z najważniejszych platform dyskusji o bezpieczeństwie infrastruktury hydrotechnicznej. W wydarzeniu uczestniczyli Dyrektor RZGW w Poznaniu Michał Wierzbicki oraz Zastępca Dyrektora ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Błażej Waligórski. Organizatorem konferencji jest Politechnika Warszawska, we współpracy z IMGW PIB, Centrum Technicznej Kontroli Zapór oraz innymi instytucjami naukowymi i branżowymi.

Przedmiotem obrad były wyzwania w hydrotechnice, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń po powodzi z września 2024 roku. Dyskutowano o bezpieczeństwie zapór, geotechnice, monitorowaniu i konserwacji budowli hydrotechnicznych, a także o wpływie zmian klimatycznych na sektor wodny. Uczestnicy wymienili się wiedzą i najlepszymi praktykami, co jest niezbędne do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa infrastruktury wodnej w Polsce i Europie.

 

10.09.2025 Poznań - Konferencja „Odpowiedzialni za przestrzeń” - wyzwania planowania w dobie zmian klimatycznych

Kolejnym ważnym wydarzeniem był udział przedstawicieli RZGW w Poznaniu w konferencji „Odpowiedzialni za przestrzeń”, organizowanej przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolskie Biuro Planowania Przestrzennego, która skupiała się na planowaniu przestrzennym w kontekście nowych wyzwań. W wydarzeniu udział wzięła Marta Janczak, Zastępca Dyrektora RZGW ds. Usług Wodnych, wraz z Zespołem Komunikacji i Edukacji Wodnej. Podczas konferencji podkreślono konieczność elastycznego i innowacyjnego podejścia do planowania przestrzeni w obliczu zmian demograficznych, kryzysu klimatycznego i rozwoju technologii.

W trakcie trwania panelu „Chłodniej już nie będzie” prelegenci omówili wpływ ekstremalnych zjawisk pogodowych na społeczności i infrastrukturę wodną, zwracając uwagę na potrzebę wprowadzenia działań adaptacyjnych, które zwiększą odporność regionów. Udział w takich wydarzeniach pozwala nie tylko na wymianę wiedzy, ale także na identyfikację najlepszych praktyk i narzędzi wspierających skuteczne reagowanie na zmieniające się warunki klimatyczne i społeczne.

 

Odpowiedzialni za przyszłość

Udział Dyrekcji oraz ekspertów z RZGW w Poznaniu w konferencjach branżowych we wrześniu 2025 roku stanowi nie tylko element doskonalenia kompetencji, ale także ważny krok w kierunku realizacji misji bezpieczeństwa wodnego, ochrony przeciwpowodziowej i zrównoważonego rozwoju. To czas na refleksję, naukę i budowanie partnerstw, które są niezbędne do skutecznego radzenia sobie z wyzwaniami przyszłości.

Wierzymy, że aktywne uczestnictwo w takich wydarzeniach przyczyni się do podniesienia jakości działań, lepszego przygotowania na sytuacje nadzwyczajne oraz wspólnego kształtowania odpowiedzialnej i odpornej na zmiany klimatu przestrzeni wodnej w Polsce.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}