Ważna inwestycja dla zlewni rzeki Obry - ogłosiliśmy przetarg na budowę nowego jazu w Perzynach
02.03.2026
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu ogłosił postępowanie przetargowe na rozbiórkę istniejącego i budowę nowego jazu na rzece Obrze w km 93+400 w miejscowości Perzyny. Realizacja inwestycji na terenie gminy Zbąszyń poprawi retencję w zlewni rzeki Obry, zwiększy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe oraz przyczyni się do podniesienia poziomu wód gruntowych i stabilizacji poziomu wód w okolicznych jeziorach.
Cel inwestycji
Inwestycja pn. „Rozbiórka istniejącego i budowa nowego jazu na rzece Obrze w km 93+400 w m. Perzyny” ma na celu poprawę retencji wód poprzez odbudowę obiektu o kluczowym znaczeniu dla lokalnego systemu gospodarowania wodą. Planowana przebudowa przyczyni się do:
- podniesienia poziomu wód gruntowych, co wpłynie na poprawę dostępności wody,
- zwiększenia retencji w jeziorach: Zbąszyńskim, Nowowiejskim, Grójeckim, Chobienieckim i Wielkopolskim – na poziomie kilku mln m³,
- zwiększenia retencji korytowej rzeki Obry,
- przechwycenia nadwyżek wód w okresach wezbrań, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na dolnym odcinku Obry.
Realizacja zadania stanowi ważny krok w kierunku poprawy gospodarki wodnej w regionie oraz wzmocnienia ochrony przeciwpowodziowej.
Zakres inwestycji
Postępowanie przetargowe obejmuje:
- rozbiórkę istniejącego jazu kozłowego,
- budowę nowego jazu o konstrukcji żelbetowej z zamknięciami w formie dwudzielnej zasuwy stalowej napędzanej mechanizmem wyciągowym wraz z przepławką dla ryb – światło jazu 13 m,
- umocnienie skarp i dna rzeki powyżej i poniżej obiektu.
Podsumowanie
Nowy jaz umożliwi efektywniejsze zarządzanie zasobami wodnymi w regionie. Inwestycja pn. „Rozbiórka istniejącego i budowa nowego jazu na rzece Obrze w km 93+400 w m. Perzyny” zwiększy retencję wód w zlewni rzeki Obry, poprawi bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i przyczyni się do podniesienia poziomu wód gruntowych.